W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Kultura i nauka

Projekt „Ja w mieście” Samorządowego Centrum Kultury

Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu bierze udział w programie Narodowego Centrum Kultury – Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne. Mielecki projekt nosi nazwę „Ja w mieście” i jest dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury. 

Celem strategicznym projektu jest inicjowanie działań, służących wzmocnieniu zaangażowania domów kultury w życie społeczności lokalnej, a także wzmocnienie roli placówek kultury, jako miejsca otwartego, wspólnego dla wszystkich mieszkańców.

Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu dokonało szeregu działań, które miały za zadanie animować mieszkańców do rozwoju kulturalnego miasta. Mielczanie mogli zgłaszać swoje pomysły na inicjatywy lokalne, spośród których jury wyłoniło 5 najlepszych projektów, ocenianych w skali do 120 pkt, które zostało sfinansowane przez Narodowe Centrum Kultury.

Pierwszą z inicjatyw w ramach projektu „Ja w mieście”, jest Klub szyjących mam. Projekt przewiduje realizację siedmiu, 2-godzinnych warsztatów szycia na maszynach dla mam z dziećmi. Warsztaty odbywają się we wrześniowe i październikowe soboty. Celem projektu jest zintegrowanie pokoleń, nawiązanie nowych relacji, poznanie trendów w modzie oraz nauczenie nowych umiejętności uczestników biorących udział w projekcie. Do udziału w projekcie organizatorzy zapraszają mamy z dziećmi w wieku od 6 do 15 roku życia. Zaplanowano 7 warsztatów dla 8 par. Po zakończeniu warsztatów wszystkie wytwory zostaną sfotografowane, a ze zdjęć i uszytych przedmiotów powstanie mini galeria, którą zaprezentujemy w DK SCK w Mielcu.

Kolejnym wydarzeniem są warsztaty teatralne, które zwieńczy przedstawienie. Warsztaty przeznaczone są dla młodzieży mieleckich szkół w wieku od 15 do 19 roku życia. Opiekę nad młodzieżą sprawuje Dorota Świst, polonistka pracująca z młodzieżą w V LO w Mielcu oraz instruktorzy SCK w Mielcu. Zajęcia polegają, m.in. na doborze obsady do poszczególnych ról oraz interpretacji tekstu dramatycznego. Pierwsze spotkanie odbyło się 20 września 2019 roku o godz. 14.30 w filii Kulturnik DK SCK w Mielcu przy ul. Tańskiego 3. Kolejne odbywają się w piątki w godzinach 14.30 – 16.00. Informacje pod numerami telefonów: 604 527 873, 727 626 101.

Wielka Orkiestra Mieleckich Muzyków to trzecia inicjatywa. Do udziału w niej zapraszamy wszystkie chętne osoby zajmujące się muzyką, śpiewem i pisaniem tekstów piosenek. Inicjatorem przedsięwzięcia jest mielecki zespół alternatywny „Mrzonki”, a przede wszystkim jej lider, Tomasz Berrached. Grupa, która tworzy kompozycje autorskie, powstające w sprzężeniu spontanicznych, muzycznych i literackich pomysłów, tym razem proponuje mieszkańcom JAM SESSION. JAM SESSION odbędzie się 19 października na Górce Cyranowskiej w Mielcu (w razie niepogody impreza zostanie przeniesiona do Sali nr 1 Domu Kultury SCK w Mielcu). Szczegóły pod nr telefonu 517 243 940.

Odbębnianie Sztuki to przegląd muzyczny, warsztaty bębnowe oraz wystawa prac lokalnych artystów. Odbębnianie sztuki to warsztaty bębnowe z zespołem Foliba. To grupa odnajdująca korzenie w transowym brzmieniu afrykańskiej muzyki perkusyjnej. Wielobarwne struktury rytmiczne powoływane są do życia, jako wibracja powietrza i ciała. Na uczestników czekają energetyczne rytmy w klimacie podzwrotnikowym. Wspólna gra na bębnach pozwoli biorącym udział w wydarzeniu stać się istotną częścią zespołu i komunikować się za pomocą rytmu. Warsztaty integrują i pozwalają przekroczyć własne granice. Każdy z uczestników otrzyma oryginalny, afrykański bęben typu djembe. Warsztaty są otwarte dla wszystkich uczestników bez względu na wiek. W przeglądzie może wziąć udział każdy artysta lub zespół wykonujący autorską muzykę albo cover w autorskiej, odbiegającej od oryginału aranżacji. Zwycięzcy przeglądu otrzymają okazję zagrania na Dniach Mielca 2020 oraz nagrania jednego utworu w Studio Muzycznym FLY wraz z profesjonalną obróbką (maks. czas do wykorzystania w studio to 20 godzin).

Artyści tworzący sztuki wizualne (np. rysunek, fotografie, kolaż, animacje, grafiki, rzeźbę) będą mogli zaprezentować swoje prace szerszej publice dekorując nimi salę, w której odbywać się będzie wydarzenie. Każdy artysta otrzyma wg. potrzeb stół, sztalugi lub inne stanowisko po uzgodnieniu z organizatorami. Artyści wykonujący sztuki multimedialne (grafiki, wizualizacje, animacje) będą mogli w trakcie wydarzenia wyświetlić swoje prace na projektorze.  Aby zgłosić swoje uczestnictwo w wystawie należy pobrać formularz i przesłać go na adres [email protected]. W temacie wiadomości należy wpisać: ODBĘBNIANIE – WYSTAWA – twoje imię i nazwisko. Uczestnicy poniżej 18 roku życia będą musieli dostarczyć pisemną zgodę na udział w przeglądzie od rodzica. Każdy z uczestników wydarzenia będzie mógł zostawić coś od siebie, na specjalnie do tego przeznaczonej ściance. Fotografujesz, piszesz, jesteś związany ze sztukami plastycznymi? Przynieś coś od siebie i stwórz z pozostałymi uczestnikami wydarzenia wspólne dzieło. Na miejscu dostępne będą także papier i kredki dla tych, którzy lubią prawdziwą improwizację. Ścianka zostanie sfotografowana a zdjęcia zostaną umieszczone na stronie wydarzenia. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

W klubie muzycznym HADES, 7 października 2019 roku w godzinach od 11.00 do 19.00. Odbędą się Warsztaty Stand-Up, które poprowadzi Michał Kutek W planie warsztatów jest integracja uczestników połączona z elementami improwizacji, teoria humoru wzbogacona o przykłady, ćwiczenia rozwijające kreatywność z elementami ruchu scenicznego, praca w grupach i praca indywidualna nad tekstem własnym, wzbogacona o podstawy autoprezentacji.

Zobacz też...