W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Kultura i nauka

SDK – piękne prace dzięki pastelom suchym – kolejne techniki malarstwa na warsztatach artystycznych dla dorosłych…[FOTO]

Na ostatnich warsztatach malarskich , które odbywają się w Spółdzielczym Domu Kultury Mieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Mielcu uczestniczki warsztatów poznały technikę malowania suchymi pastelami.

Malarstwo pastelowe ma miękki, bardzo delikatny charakter, jasną kolorystykę i brak połysku. Istota posługiwania się pastelami tkwi w ich ścieraniu i wcieraniu w szorstkie podobrazie lub jak kto woli w  specjalny papier przystosowany do malowania pastelami suchymi właśnie.

Same pastele zajmują z punktu widzenia technicznego pośrednie miejsce między rysowaniem a malowaniem. W żadnej innej technice malarskiej przejście od rysunku do malowania nie przebiega tak niepostrzeżenie.

Technika ta zawsze charakteryzowała się bogactwem zarówno formy jak i tematyki. Polega ona na dokładnym połączeniu właściwości narzędzi ale i papieru. Bowiem obok odpowiednich pasteli ważny jest też papier – podłoże. Można wybierać papier o różnych fakturach i kolorach.

Inne efekty uzyskuje się malując na gładkiej powierzchni papieru a inne na chropowatej. Nawet ten sam obraz może wyglądać inaczej w zależności od tego na jakiej powierzchni został narysowany. Gładka powierzchnia pozwala miękko i płynnie mieszać kolory. Chropowaty papier natomiast daje wrażenie roziskrzonych żywych barw. Podobnie jest w przypadku kolorów kartek , które wybierzemy jako tło naszej pracy.

Ich wybór wpływa na końcowy wygląd pracy. Po skończeniu malowania warto zabezpieczyć gotową pracę przez rozmazaniem  kolorów przed zabrudzeniem ale i zniszczeniem. Stosuje się wtedy specjalny spray ale w tej roli sprawdzi się doskonale zwykły lakier do włosów.

Uczestniczki warsztatów malarskich podczas pracy z pastelami sięgnęły po różne rodzaje papieru. Powstały nastrojowe pejzaże, kwiaty, martwe natury, bardzo ciekawa architektura i portrety.

Przypominamy ze warsztaty artystyczne dla dorosłych  – malarstwo jak również „inspiracje: organizowane  się w SDK już ósmy rok. Cały cykl trwa 8 miesięcy, prawie 60 godzin zegarowych.

Zobacz też...