W Cieniu Jupiterów Mielec
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec
fratelli
Paliwa Mielec
Image default
Informacje Kultura i nauka

Talenty z Podkarpacia w półfinale prestiżowego konkursu dla młodych badaczy, wśród nich Mielczanie

Startuje Explory 2024. Mają zaledwie po kilkanaście lat, a już zmieniają swoje otoczenie. Ich projekty zachwycają i zadziwiają.

Program Explory to szansa na pokazanie innowacyjnych pomysłów szerszej publiczności oraz skonfrontowanie ich z ekspertami. Pod koniec stycznia ruszyła XIII edycja największej w Polsce inicjatywy wpierającej utalentowaną młodzież. Do najnowszego sezonu uczniowie z całego kraju zgłosili rekordową liczbę 323 projektów, z których 161 weźmie udział w Półfinale Konkursu Explory 2024. Wśród nich 8 z Podkarpacia. Kolejny etap już wiosną.

Mielec reprezentuje Maciej Jarzyna i Paweł Wałęga z programem Spatial Aware- Sound Interpetation System z ZST Mielec pod opieką naukową Przemysława Madeja.

Pod koniec stycznia 2024 Explory otworzyło online (na swoim Facebooku) najnowszy, XIII sezon Programu. Właśnie wtedy ogłoszona została lista 161 projektów z całej Polski, zakwalifikowanych do Półfinału dla młodych wynalazców i innowatorów. W tym gronie znalazło się 8 pomysłów z Podkarpacia, m.in. aplikacja nawigacyjna po mieście dla osób z niepełnosprawnościami czy system do monitorowania bezpieczeństwa warunków w pracy. Nowa edycja to kolejna okazja dla młodzieży w wieku 13-20 lat m.in. na rozwijanie projektów naukowych, badawczych i inżynierskich, szansa na udział w kreatywnych warsztatach i inspirujących wykładach, możliwość pozyskania dofinansowania na wsparcie projektu czy wyjazdy z polskimi delegacjami na konkursy międzynarodowe.

Dla uczestników programu, głównym punktem jest Konkurs Explory. W gronie zakwalifikowanych do wiosennego półfinału znalazł się m.in. projekt „«Incloosy» — odkryj miasto bez barier”, czyli aplikacja nawigacyjna dla osób z niepełnosprawnościami, które poruszają się po mieście. Narzędzie ma ułatwiać znalezienie dostępnych tras, a także dostarczać dokładne informacje o udogodnieniach w miejscach publicznych. Autorami pomysłu są Szymon Biały, Gabriel Bajsarowicz oraz Vladyslav Buriachok z Jarosławia. Z kolei Bartosz Wierzbiński ze Stalowej Woli, do konkursu zgłosił się z propozycją Przenośnego Systemu Monitorowania i Bezpieczeństwa Pracy, który przy wykorzystaniu czujników do pomiaru poziomu gazu, temperatury, ma poprawiać bezpieczeństwo pracowników. Pozostali konkursowicze, m.in. z Rzeszowa czy Mielca, zaproponowali urządzenie dla osób chorujących na Alzheimera czy zaawansowany egzoszkielet sensoryczny do przywracania funkcji ruchowych dolnych i górnych partii ciała.

Bardzo się cieszymy, że XIII edycję Programu Explory rozpoczęliśmy rekordem zgłoszeń do Konkursu Explory – tłumaczy Dorota Braziewicz, Dyrektorka Programu Explory. –Wybór najciekawszych projektów spośród puli tak świetnych pomysłów nie był łatwy, ale mamy pewność, że zakwalifikowane projekty wyróżniają się innowacyjnością i kreatywnością, a ich autorzy to talenty z największym potencjałem. Cieszymy się, że na tej liście nie zabrakło projektów z Podkarpacia. Nie możemy doczekać się rozwoju prac naszych uczestników i już pracujemy nad kwietniowym wydarzeniem – dodaje.

Oprócz tego, podczas otwarcia sezonu Explory, zaprezentowane zostały plany na najbliższą edycję. W harmonogramie pojawiły się m.in. programy wsparcia (program mentoringowy i powracający po latach program stażowy) czy szkolne festiwale naukowe. Ogłoszoną nowością ma być czerwcowy „Explory Tour” po Polsce, podczas którego kilka miast w kraju odwiedzi żółty bus Explory, by wspólnie z przedstawicielami samorządów, partnerami oraz młodzieżą, tworzyć pomysły na innowacyjne rozwiązania dla lokalnych problemów i wyzwań. 

Całość wydarzenia, transmitowanego na Facebooku Explory, zakończyła rozmowa Laureatów z 2021 i 2023 roku – Martyny Łuszczek i Piotra Węgrzyna – ich projektowe historie i osiągnięcia miały pomóc tegorocznym uczestnikom konkursu w zachęceniu ich do dalszej pracy nad własnymi pomysłami.

Lista zakwalifikowanych uczestników do Półfinału Konkursu Explory znajduje się na stronie https://bit.ly/3UuGLBo, a całość Otwarcia Sezonu Explory 2024 dostępna jest pod linkiem https://bit.ly/483RO7M. 

Organizatorem Programu Explory jest Fundacja Zaawansowanych Technologii.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Medialna afera dosięgła nasz portal

Wiadomości Mielec

Jezioro łabędzie na scenie SCK [FOTO]

Wiadomości Mielec

Młodzi nieprzeciętni – zdolni uczniowie mieleckich szkół

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa