W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Historia

Uczcili pamięć mieleckich Żołnierzy Wyklętych

30 stycznia br. minęła 71 rocznica śmierci Wojciecha Lisa ps. ,,Mściciel” i Konstantego Kędziora ps. ,,Dąb”. Ich pamięć uczcili kadeci z „Elektryka”.

Ciała zamordowanych przez władze komunistyczne bohaterów Wojciecha Lisa i Konstantego Kędziora skrycie zakopano na śmietniku Komendy Powiatowej MO w Mielcu przy ul. Kościuszki (zostały odnalezione w 1992 r. i pochowane na cmentarzu parafialnym w Mielcu). W miejscu pierwszego, haniebnego pochówku,  klasa 2A technikum elektronicznego o profilu wojskowym z wychowawcą Romanem Gruszeckim, złożyła hołd pomordowanym bohaterom.

Od kilku lat, tradycyjnie kadeci z Elektryka kultywują ich pamięć w tym miejscu. Przeczytano życiorys Wojciecha Lisa (w okresie II wojny światowej dowodził oddziałem dywersyjnym Armii Krajowej w powiecie mieleckim),  a uczniowie-kadeci przy symbolicznym pomniku z napisem ,,kości nasze przeniesiono, tu pozostały serca i ciała” zapalili biało-czerwone znicze i minutą ciszy uczcili pamięć zamordowanych Żołnierzy Wyklętych. Cześć i chwała bohaterom!
                                                                                         

Zdjęcia i tekst: Zespół Szkół im. prof. Groszkowskiego, Roman Gruszecki

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w Bibliotece w Podleszanach

Wiadomości Mielec

Czy Mielec będzie unikalnym miejscem na mapie Polski?

Wiadomości Mielec

Jubileusz 100 lecia OSP w Sadkowej Górze

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa