W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
fratelli
EsteticDent Dentysta Mielec
Image default
Galerie Historia Imprezy masowe i koncerty Informacje Kultura i nauka Materiały video

Uroczysta prapremiera filmu „Za Michniów” w SCK [FOTO, VIDEO]

W kinie „Galaktyka” 8 lipca odbyła się prapremiera filmu dokumentalnego pt. „Za Michniów” w reżyserii Dawida Szpary.

Film przedstawia wydarzenia, które miały miejsce w miejscowości Michniów w województwie świętokrzyskim 12 i 13 lipca 1943 roku. Żołnierze niemieccy spacyfikowali wioskę, paląc żywcem 204 mieszkańców w kilku stodołach, od kilkudniowych dzieci po kobiety na starość. Ustawą Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 29 września 2017 roku ustanowiono nowe Święto Państwowe – Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.

W ubiegłym roku otwarto Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskiej w Michniowie. Dwa lata wcześniej producent Adam Gryczman, mieszkaniec naszego miasta, zapoczątkował inicjatywę zrealizowania filmu o tamtych wydarzeniach.

Reżyser filmu Dawid Szpara nakręcił go przy współudziale Grupy Rekonstrukcji Historycznej, młodzieży i pasjonatów historii z Mielca. W produkcję zaangażowano również studentów Łódzkiej Szkoły Filmowej. Zdjęcia do projektu odbyły się w Mauzoleum w Michniowie, w Europejskim Centrum Pamięci i Pojednania w Pustkowie. W Przyłęku koło Mielca realizowano sceny rekonstrukcyjne pacyfikacji z udziałem kilkudziesięciu statystów i pojazdów militarnych. W filmie zostały zaprezentowane niepublikowane dotąd materiały archiwalne, takie jak fotografie czy rozmowy dokumentalne ze świadkami i rodzinami ofiar Pacyfikacji.

Film powstał dzięki prywatnym środkom producenta oraz wsparciu kilku firm z Mielca, oraz Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu w Warszawie i Grupy Enea Elektrownia Połaniec. Produkcję również wspomogło Starostwo Powiatowe w Mielcu.

Podczas pokazu premierowego zaprezentowane były Diorama Militarna dla gości.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Kolejne warsztaty literackie Mieleckiej Grupy Literackiej

Wiadomości Mielec

Twierdza przy Solskiego zdobyta. FKS Stal Mielec – Korona Kielce. 2 : 3 [FOTO, VIDEO]

Wiadomości Mielec

Uroczyste wręczenie odznak „Zasłużony dla Rolnictwa” [FOTO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa