W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Historia Informacje

W Rzochowie nagrobek żołnierzy z I wojny światowej w nowej formie

Tuż przez Świętem Wszystkich Świętych na cmentarzu parafialnym przy ul. Rzochowskiej, dokonano remontu nagrobka żołnierzy z I wojny światowej.

Inwestycja została dokonana dzięki środkom przyznanym Gminie Miejskiej Mielec przez Wojewodę Podkarpackiego na postawie porozumienia w sprawie powierzenia zadań, przyznania dotacji i ustalenia wzajemnych obowiązków w zakresie bieżącego utrzymania, remontów oraz sprawowania opieki nad cmentarzami i mogiłami wojennym, dokonano remontu nagrobka żołnierzy z I wojny światowej.

Założenie pochówku powstało jeszcze w trakcie działań wojennych w okresie 1914/1915 roku, gdy w okolicach Mielca trwały zacięte walki pomiędzy Austriakami, a Rosjanami. Rząd Austriacki planował wybudowanie w tym miejscu cmentarza wojennego nr 7/499. W tym czasie znajdowało się tu 9 mogił, zabitych i zmarłych w przyfrontowym lazarecie. Leżą tu zarówno Austriacy, jak i Rosjanie, dotychczas uznani za nieznanych.

W latach 70. XX w. powstał w tym miejscu lastrykowy nagrobek. W 2020 r. mogiłę wpisano do Rejestru Mogił Wojennych.

Dzięki zaangażowaniu Prezydenta Miasta Mielca Jacka Wiśniewskiego zawarto porozumienie w zakresie remontu mogiły żołnierzy z I wojny światowej.

Dzięki pracy badawczej radnego i regionalisty Marka Zalotyńskiego w oparciu o wykazy poległych i opracowania obejmujące groby wojenne z lat I wojny światowej udało się ustalić nazwiska dwóch żołnierzy CK armii; Austriaka, szeregowego Fritza Fischera i Polaka, kaprala Stanisława Kowala, które znalazły się na nowym nagrobku. Pozostali pochowani to bezimienni żołnierze armii carskiej.

Poniżej zdjęcie przed i po remoncie pomnika.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Mieleccy seniorzy z rewizytą w Portugali

Wiadomości Mielec

Policjanci podsumowali weekend na mieleckich drogach

Wiadomości Mielec

Święto Miasta i Gminy Radomyśl Wielki [FOTO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa