W Cieniu Jupiterów Mielec
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec
Paliwa Mielec
fratelli
Image default
Historia Informacje

W Tuszowie Narodowym powstał mural upamiętniający generała Sikorskiego

Na ścianie budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Tuszowie Narodowym powstał mural upamiętniający postać gen. Sikorskiego. Jego wykonanie to efekt współpracy gminy z Instytutem Pamięci Narodowej w Rzeszowie, który sfinansował koszty wykonania.

Będzie to trwały ślad przypadającej w przyszłym roku 140 rocznicy urodzenia generała. Mural został odebrany 20 listopada przez dyrektora IPN w Rzeszowie dr Dariusza Iwaneczko oraz dr Piotra Szopę – naczelnika Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie. 

Cieszę się, że w ten sposób akcentujemy pamięć o naszych bohaterach, wśród których jest wielki Polak – generał Sikorski – mówi wójt gminy Andrzej Głaz.

Generał Władysław Sikorski urodził się w Tuszowie Narodowym pod wiejską strzechą, a dzisiaj jako równy królom  spoczywa w krypcie św. Leonarda na Wawelu. Historia jego życia wkomponowana jest we wszystkie najważniejsze wydarzenia historii RP pierwszej połowy XX wieku. Tuszów Narodowy jest strażnicą pamięci o generale i jego żołnierzach. Tutaj funkcjonuje Centrum Pamięci na bazie utworzonej w 1999 roku Izby Pamięci w strukturze Gminnej biblioteki Publicznej. W Centrum zgromadzony jest szereg dokumentów, eksponatów, zdjęć, często unikatowych, które świadczą o życiu i działalności generała, szczególnie w okresie II wojny światowej. Pamięć o gen. Sikorskim pielęgnowana jest w Tuszowie Narodowym od 1947 roku. Wtedy to wmurowano na domu urodzenia tablicę upamiętniającą ten fakt.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Spotkanie z nieletnimi w Ośrodku Kuratorskim

Wiadomości Mielec

Oficjalne wyniki PKW wyborów samorządowych 2024 w Mielcu

Wiadomości Mielec

Dwaj mężczyźni usłyszeli zarzuty posiadania narkotyków

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa