W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Imprezy masowe i koncerty Informacje

Wieczór z kolędami w Radomyślu Wielkim

W Święto Trzech Króli w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Radomyślu Wielkim odbył się „Wieczór Kolęd i Pastorałek”.

Śpiewanie kolęd to jeden z najpiękniejszych polskich zwyczajów związany ze Świętami Bożego Narodzenia. W Radomyślu Wielkim po raz siedemnasty śpiewały je kapela, chóry i schole działające na terenie radomyskiej gminy. – Niezwykłe jest bogactwo kolęd polskich i niepospolite są ich wartości artystyczne.

W polskim dorobku kulturalnym zachowało się ponad 500 kolęd i pastorałek. Najstarsze sięgają XVI wieku. Organizując ten koncert pragniemy zachęcić wszystkich do wspólnego śpiewania, chcemy podtrzymać dobrą polską tradycję oraz uwrażliwić na piękno i wymowę polskich kolęd.

Wspólne kolędowanie bowiem zbliża ludzi i daje uczucie bliskości – zapowiadała koncert Małgorzata Cichoń, z-ca dyrektora Samorządowego Centrum Kultury i Bibliotek w Radomyślu Wielkim.

Zebrani w piątkowy wieczór w radomyskim kościele mogli posłuchać kolęd i pastorałek w wykonaniu: Kapeli Ludowej „Radomyślanie”, Scholi Parafialnej z Radomyśla Wielkiego, Chóru „Cantamus” z Dulczy Wielkiej, Scholi z Dąbia działającej przy Stowarzyszeniu „Razem dla Pokoleń w Dąbiu” i Chóru „Echo” z Radomyśla Wielkiego. Ponadgodzinny koncert zwieńczony został odśpiewaniem przez wszystkich kolędy „Bóg się rodzi”.

 

 

– Dziękuję wszystkim za dzisiejsze występy. Cieszy mnie zwłaszcza udział w kolędowaniu dzieci i młodzieży, bo to oznacza, że inicjatywa, którą podjęliśmy kilkanaście lat temu, nadal ma powodzenie i szansę na rozwój w przyszłości – powiedział po kolędowaniu burmistrz Józef Rybiński.

– Pokazaliście, że własnym sumptem można przeprowadzić naprawdę wartościowy koncert. Wykorzystujecie swoje talenty muzyczne dzieląc się nimi z innymi – dodał ks. Jerzy Bulsa, proboszcz radomyskiej parafii.

Organizatorami „Wieczoru Kolęd i Pastorałek” były: Samorządowe Centrum Kultury i Bibliotek oraz Parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Radomyślu Wielkim.

 

 

Zobacz też...

W Cieniu Jupiterów Mielec
Mielec: Informacje, Relacje, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia, Nowości