W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Galerie Informacje

Wojskowy wrzesień [FOTO]

Początkiem września blisko 100 kolejnych żołnierzy zasiliło szeregi 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Trwa intensywne szkolenie podstawowe i szkolenie wyrównawcze dla rezerwistów. Terytorialsi z Podkarpacia pod okiem instruktorów szkolą się na terenie 32. Batalionu Lekkiej Piechoty w Nisku.

W 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej trwa intensywne, wojskowe szkolenie ochotników. Wstępując w szeregi 3PBOT ich życie się zmieniło, a słowo „taktyka” jest im bardzo bliskie, to ona łączy wszystkie zagadnienia niezbędne żołnierzowi do przetrwania na polu walki, a poznanie jej to pierwszy etap wojskowej drogi.

Żołnierze szkolenia podstawowego, tzw. szesnastki (od 16-tu dni szkolenia) skupiają się głównie na zagadnieniach taktycznych potrzebnych do przetrwania na współczesnym polu walki, medycyny pola walki, szkoleniu strzeleckim czy topografii. Obecnie zgłębiają praktyczną wiedzę od doświadczonej kadry instruktorskiej m.in. nt. budowy i eksploatacji sprzętu wojskowego, szkolenia strzeleckiego czy pierwszej pomocy.

Szkolący się przystąpią do ostatniego, ale najważniejszego zadania – pętli taktycznej, czyli egzaminu sprawdzającego nabytą przez ostatnie dni wiedzę. Pierwszym punktem pętli będzie egzamin ze strzelania. Następnie żołnierze przemieszczą się na pas ćwiczeń taktycznych. Obrona przed środkami masowego rażenia, organizowanie bazy patrolowej, reagowanie na kontakt ogniowy, ewakuacja rannego z pola walki – to tylko część umiejętności, znajomością których będą musieli się wykazać. Ochotnicy wyjaśnią także m.in. umiejętność programowania radiostacji czy określania azymutów.

Zakończenie wielogodzinnego sprawdzianu z wynikiem pozytywnym będzie stanowić przepustkę do dalszego szkolenia w jednym z etatowych batalionów w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Sanoku, Jarosławiu i Przemyślu. Uroczysta przysięga wojskowa odbędzie się w niedzielę, 18 września w Leżajsku.

Cały cykl szkolenia obejmuje okres trzech lat zapoznawania się w wojskowym rzemiosłem, skupia się na uzyskaniu zdolności do wykonywania szerokiego spektrum zadań realizowanych przez pododdziały terytorialne. W pierwszym roku żołnierze przechodzą szkolenie indywidualne, drugi rok obejmuje szkolenie specjalistyczne, w trzecim roku odbywa się tzw. szkolenie zgrywające w ramach pododdziału i batalionu.

Służba w 3 Podkarpackiej Brygadzie OT daje możliwość połączenia życia zawodowego ze służbą w wojsku. W sposób ciągły trwa nabór na kolejne szkolenie rozpoczynające się już 1 października. Zainteresowani kandydaci do wstąpienia w szeregi 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej mogą zgłaszać się do rekruterów lub właściwych terytorialnie Wojskowego Centrum Rekrutacji.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Dni Wampierzowa w tym roku intensywnie Powitały Lato [FOTO, VIDEO]

Wiadomości Mielec

PZL Mielec nadal sponsorem Klubu FKS Stal Mielec S.A.

Wiadomości Mielec

W szpitalu fotele do kangurowania i karmienia noworodków od WOŚP [FOTO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa