W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Galerie Historia Imprezy masowe i koncerty Informacje Kultura i nauka Materiały video

Wspomnienie ostatniej lotniczej soboty [FOTO, VIDEO]

Szósta edycja Podkarpackich Pokazów Lotniczych pozostanie na długo w pamięci.

Po 5- letniej przerwie Podkarpackie Pokazy Lotnicze powróciły do Mielca. Były to już 3 pokazy lotnicze zorganizowane w naszym mieście. W ten sposób świętowaliśmy 85- lecie przemysłu lotniczego oraz 105- lecie polskiego lotnictwa.

Organizatorem pokazów było Miasto Mielec, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, spółka Lotnisko Mielec, Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu, Port Lotniczy “Rzeszów-Jasionka”, Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. oraz Agencja Rozwoju Regionalnego MARR S.A. Koordynatorem wydarzenia była Fundacja Biało-Czerwone Skrzydła.

Kilkanaście tysięcy widzów, którzy przewinęli się przez teren Lotniska Mielec miało okazję oglądać niezapomniane pokazy lotnicze w czterech blokach. W pierwszym bloku pokazów (15.00-16.00) mogliśmy zobaczyć na niebie Stowarzyszenie Mieleckich Spadochroniarzy, samoloty RWD-8, CSS-13, formację 3AT3, AT-4, samolot myśliwski Albatros Oeffag D.III oraz AN-2 z parą Dromaderów Mieleckich Zakładów Lotniczych.

Swój występ zaprezentował zespół wokalny „Dywizjon” z Liceum Lotniczego w Dęblinie, a widzowie mogli zobaczyć defiladę samolotów Podkarpacia: AT-3, PZL M26 Iskierka, AN-2, PZL TS-8 Bies, PZL TS-11 Iskra, SB Lim-2.

II blok pokazów rozpoczął się o godzinie 16.45, a na niebie mogliśmy podziwiać takie samoloty jak: Piper Cub, Tulak UL, formację akrobatyczną Cellfast Flying Team, Hetz Classic, PZL TS-8 Bies, PZL M-26 Iskierka, defiladę  11 samolotów (Cellfast Flying Team, 3AT3 Formation Flying Team, AT-4 oraz Aeroklub Warszawski).

Pomimo przelotnych opadów deszczu, pokazy zostały wznowione i mogliśmy przejść do III bloku podniebnych akrobacji.  Artur Kielak na Gamebird GB1, Łukasz Czepiela na Carbon Cub EX2, Marek Choim, który pilotował Extra 330SC i Maciej Kulaszewski, który pokazał co potrafi jego samolot – Extra 300L. Każdy z tych pilotów to niekwestionowana gwiazda pilotażu.

Nie mogło też zabraknąć samolotów odrzutowych, w tym legendarnych TS-11 Iskra, w których zaprezentowali się piloci z Fundacji Biało-Czerwone Skrzydła. Na pokazach zaprezentowały się też najmłodsze „dzieci” PZL Mielec. To samolot M28 – samolot krótkiego startu i lądowania. Nie mogło zabraknąć znanego na całym świecie śmigłowca Black-Hawk. Widzowie zobaczyli zarówno maszynę, którą do pokazów przygotował PZL Mielec, jak i mieleckiego Black-Hawka, który służy w polskiej policji.

Na zakończenie, gdy niebo nabrało pięknego pomarańczowo-różowego koloru rozpoczęły się pokazy nocne. Podczas tego magicznego widowiska mogliśmy podziwiać na niebie Marka Choima latającego w Extra 330SC, Jakuba Kubackiego w TS-11 Iskra. Zwieńczeniem był występ formacji AeroSPARX. To jedyny zespół na świecie, który łączy latanie formacji, akrobację lotniczą i pirotechnikę nocną.

Po zapierającym dech w piersiach pokazie nocnym przyszedł czas na wyjątkowe świetle widowisko z użyciem stu kolorowych dronów. Podczas podniebnego show na niebie pojawiło się dziesięć symboli, nawiązujących w sposób wyjątkowy i szczególny do województwa podkarpackiego i opisujących ten region, jako miejsce rozwijania talentów i pasji przez młodych ludzi!

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Komunikat Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej

Wiadomości Mielec

Badanie Osteoporozy w Mielcu 22.07.2024

Wiadomości Mielec

Letnia Akademia Artystyczna [FOTO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa