W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Galerie Historia Imprezy masowe i koncerty Informacje

140 rocznica urodzin generała Sikorskiego w Tuszów Narodowy [FOTO]

Dziś (20 maja) w Tuszowie Narodowym uczczono 140 rocznicę urodzin generała Sikorskiego. W związku z panującą epidemią uroczystości nie mogły mieć swojego zwykłego charakteru. Rozpoczęły się Mszą Świętą w tuszowskim kościele parafialnym w intencji gen. Sikorskiego oraz o błogosławieństwo dla Ojczyzny.

Po niej przedstawiciele samorządu, na czele z przewodniczącym Rady Gminy Waldemarem Maziarzem i wójtem gminy Andrzejem Głazem, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Tuszowie Narodowym, Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego, a także kierownicy jednostek organizacyjnych złożyli kwiaty pod pomnikiem gen. Sikorskiego. W uroczystości wzięły też udział poczty sztandarowe Jednostki Strzeleckiej 2093 im. gen. broni Władysława Sikorskiego w Mielcu, Towarzystwa Społeczno- Kulturalnego i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Tuszowie Narodowym.

Po krótkim wystąpieniu wójta gminy na Placu gen. Sikorskiego, obok domu jego urodzenia, uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. gen. Sikorskiego wykonali ciekawą część artystyczną. Następnie zostały wręczone nagrody dla laureatów konkursów o gen. Sikorskim, w których wzięli udział uczniowie szkół z terenu gminy Tuszów Narodowy. 

Trwałą pamiątką tej okrągłej rocznicy jest mural na szkole w Tuszowie Narodowym, noszącej imię generała, sfinansowany przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. 

W tym dniu złożone zostały też kwiaty pod figurą świętego Jana Pawła II, celem uczczenia 101 rocznicy jego urodzin, która przypadała 18 maja. 

Zachęcamy do pogłębiania swojej wiedzy o generale, który wyszedł z naszej tuszowskiej ziemi, a swoim życiem i czynami wpisał się chlubnie w historię Polski. W tym celu można zwiedzać Centrum Pamięci gen. Sikorskiego w domu jego urodzenia, w którym zebrane zostały liczne pamiątki i ciekawe dokumenty ze zdjęciami, dotyczące życia i działalności naszego rodaka. 

Centrum można zwiedzać w poniedziałki w godzinach 11:00-19:00 oraz od wtorku do piątku w godzinach 9:00-17:00.

Nasza gmina to strażnica pamięci o gen. Sikorskim, jesteśmy dumni że urodził się na naszej ziemi i tutaj znajduje się jedyne w Polsce Centrum Pamięci poświęcone jego osobie. Gmina w swojej misji, obok wszechstronnego rozwoju poprzez liczne inwestycje, zakłada pielęgnowanie dziedzictwa historycznego i kulturowego. Czynimy to m.in. poprzez czczenie pamięci generała i przekazywanie wiedzy o nim najmłodszym pokoleniom – zaznacza wójt gminy Andrzej Głaz.

e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa