W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
fratelli
EsteticDent Dentysta Mielec
Image default
Galerie Historia

43 rocznica powstania NSZZ „Solidarność” [FOTO]

3 września w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mielcu sprawowana była uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny. Eucharystię celebrowano w związku kolejną rocznicą utworzenia NSZZ „Solidarność”.

Władze mieleckiej „Solidarności” w składzie przewodniczący Leszek Łanucha i członkowie prezydium Marian Kokoszka , Marek Zalotyński, Piotr Hyjek i Katarzyna Szczukocka dołożyły wszelkich starań by ten ważny dzień dla ludzi „Solidarności” i społeczności lokalnej miał charakter podniosłej atmosfery.

43 rocznicę podpisania porozumień jest sierpniowych jest dla związkowców bardzo ważna, ponieważ to wydarzenie zapoczątkowało powstanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.  Jest to dzień, w którym wspomina się  Tych, którzy walczyli o wolność i godność pracowniczą, którzy nie dali się zastraszyć i złamać przez komunistyczną dyktaturę.  Jest to dzień, w którym dziękuje się  Im za Ich ofiarę i odwagę, za ich przykład i inspirację.

Mielec był jednym z pierwszych miast, gdzie wybuchły strajki w lipcu 1980 roku. W Zakładach Lotniczych PZL Mielec, gdzie pracowało ponad 18 tysięcy ludzi, zawiązał się Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, który wysunął 21 postulatów, w tym żądanie utworzenia niezależnych związków zawodowych. Strajkujący mieleccy robotnicy byli solidarni z kolegami z Gdańska, Szczecina i innych miast. Wspierali ich także mieszkańcy Mielca, którzy dostarczali im żywność i lekarstwa. Strajk trwał do 31 sierpnia, kiedy to podpisano porozumienie w Gdańsku, a następnie w Szczecinie, Jastrzębiu-Zdroju i Hucie Katowice.

Porozumienia sierpniowe były historycznym zwycięstwem polskich pracowników nad systemem komunistycznym. Umożliwiły powstanie „Solidarności” – największego ruchu społecznego w historii Polski i Europy. „Solidarność” stała się symbolem walki o demokrację i prawa człowieka. „Solidarność” zmobilizowała miliony Polaków do aktywnego uczestnictwa w życiu publicznym. „Solidarność” przyczyniła się do upadku komunizmu i odzyskania przez Polskę niepodległości.

Mielecka „Solidarność” jest dumna ze swojej historii i tradycji. Jest też aktywna i skuteczna w działaniu na rzecz swoich członków i całego społeczeństwa. Nasz oddział liczy kilka tysięcy osób z różnych branż i sektorów. Reprezentujemy ich interesy przed pracodawcami i władzami samorządowymi. Negocjujemy warunki pracy i płacy. Pomagamy rozwiązywać problemy i konflikty. Organizujemy szkolenia i doradztwo zawodowe. Wspieramy inicjatywy kulturalne i charytatywne. Za pomocą naszych kolegów z działu prawnego i działu rozwoju związku w sposób ciągły organizujemy pracowników mieleckich firm w związek zawodowy „Solidarność”. Naszym celem jest wzmacnianie pozycji związkowej i poprawa warunków pracy w zakładach.

Współpracujemy także z innymi organizacjami społecznymi i samorządowymi na terenie miasta i powiatu. Wspólnie zabiegamy o rozwój infrastruktury drogowej, edukacyjnej i zdrowotnej. Wspólnie promujemy wartości patriotyczne, chrześcijańskie i rodzinne. Wspólnie uczestniczymy w obchodach ważnych rocznic historycznych.

Mielecka „Solidarność” jest żywym organizmem, który się rozwija i zmienia. Jest otwarta na nowe wyzwania i potrzeby. Jest gotowa do dialogu i współpracy. Jest wierna swojej misji i ideałom.

Niech żyje „Solidarność”! Niech żyje Polska!

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Informacja magistratu w sprawie wycięcia wierzb na osiedlu Lotników [VIDEO]

Wiadomości Mielec

Koncert Kasi Moś na Bulwarach Gryfinów Mieleckich [FOTO, VIDEO]

Wiadomości Mielec

Korzenie i Kwiaty – Przywracanie Pamięci o Żołnierzach Niezłomnych – wręczenie nagród [FOTO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa