W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Galerie Kultura i nauka

Debata uczniów ZSB w parlamencie słoweńskim [FOTO]

W dniach od 14-18.05.2018 sześciu uczniów Zespołu Szkół Budowlanych wyjechało do szkoły partnerskiej Osnovna Sola w mieście Pivka w Słowenii na ostatnie krótkoterminowe spotkanie w ramach projektu Erasmus + The Bridge. Po zwiedzaniu szkoły i miasta uczniowie wzięli udział w zajęciach sportowych, a następnie zapoznali się z greckim mitem o historii Europy i zajęli się artystyczną stroną swoich talentów. Wszystkie niezwykle oryginalne prace udostępniono na stronie projektu.

Innym zadaniem, któremu musieli sprostać uczniowie, to przygotowanie elementów logo projektu Erasmus + The Bridge. Uczniowie z każdej szkoły przywieźli ze sobą ołówkowe szkice ważnego symbolu swojego kraju. Nasi uczniowie zaprojektowali symbol kościoła Mariackiego. Wszystkie prace zamieszczono w holu głównym supermarketu miasta Pivka.


Ponadto nauczyciele uczestniczyli w spotkaniu z burmistrzem miasta Pivka, na którym zapoznali się z pracą magistratu oraz historią miasta i regionu.
Na zaproszenie Kamala Izidora Shakera, Przewodniczącego Komisji do Spraw Europejskich przy Zgromadzeniu Narodowym Słowenii uczestnicy projektu Erasmus+ The Bridge zorganizowali debatę „Europa w szkole”.

Spotkanie odbyło się w sali plenarnych obrad parlamentu w Lublanie. Uczestnikami wydarzenia byli parlamentarzyści słoweńscy: przewodniczący Zgromadzenia Narodowego dr. Milan Brglez, przewodniczący Komisji do Spraw Europejskich, szef sektora rozwoju edukacji w Ministerstwie Edukacji, Nauki i Sportu Aleš Ojsteršek i szef Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Republice Słowenii dr Zoran Stančič.
W obecności ambasadorów wielu krajów uczniowie wygłosili kilka własnych przemówień na temat swoich wizji przyszłości Europy. Dorośli wysłuchali z wielkim zainteresowaniem krytycznych uwag i opinii naszej młodzieży.
Polscy uczniowie mieli również okazję porozmawiać z Pawłem Czerwińskim, ambasadorem Polski w Słowenii, który był pod ogromnym wrażeniem, że mielecka „budowlanka” uczestniczy w tak prestiżowym projekcie. Zainteresował się także nowymi kierunkami kształcenia w ZSB. Na zakończenie rozmowy życzył wszystkim uczniom i nauczycielom naszej szkoły wielu sukcesów.

Zwieńczeniem wizyty w parlamencie było wypuszczenie ośmiu białych gołębi pokoju przez przedstawicieli każdej szkoły partnerskiej naszego projektu.
Po południu młodzież została zaproszona do zwiedzania stolicy Słowenii – Lublany, zamku, górującego nad miastem oraz słynnej jaskini krasowej- Postojnskiej Jamy. Uczniowie zachwycali sie niezwykle okazałymi stalaktytami i stalagmitami, a także możliwością wykorzystania swoich talentów wokalnych w olbrzymiej sali koncertowej jaskini, o fantastycznej akustyce z echem trwającym 6 sekund.
Następnym punktem programu była wizyta w Predjamskim Gradzie – zamku połączonym z jaskinią, z którego rozciągał się piękny widok na całą okolicę.
Olbrzymie wrażenie sprawiła Velika Planina – malowniczy płaskowyż górski, który w słoweńskiej tradycji zajmuje szczególne znaczenie. Wielu Słoweńców przyjeżdża tu w poszukiwaniu źródeł swojej tożsamości, która nierozerwalnie związana jest z tym regionem.

Wyjazd do Słowenii pozwolił uczniom poznać kulturę tego kraju, doskonalić język angielski, wzmocnić pewność siebie, przełamać bariery komunikacyjne oraz zawiązać trwałe przyjaźnie nie tylko z gospodarzami, ale i rówieśnikami z Włoch, Hiszpanii, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Holandii i Chorwacji. Atmosfera spotkań młodzieży była niepowtarzalnym przeżyciem, a dla wielu „przygodą życia”.

 

e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa