W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
EsteticDent Dentysta Mielec
fratelli
Image default
Informacje Kultura i nauka

  „Dwa słowa w SŁOWIE” – spotkanie literackie

18 września 2022 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej SCK w Mielcu odbyło się spotkanie literackie z Janem Robakiem  i Zbigniewem Ortylem  z Mieleckiej Grupy Literackiej SŁOWO. Było to drugie już spotkanie z cyklu „Dwa słowa w SŁOWIE”.

 Spotkania mają na celu  kameralną prezentację dwóch poetów z Mieleckiej Grupy Literackiej SŁOWO, spotkań czasami w bibliotece, czasami w plenerze lub kawiarni. O charakterze i przebiegu spotkania decydują bohaterowie, którzy zaproszają swoich gości i wybierają miejsce.

Na spotkanie przybyli: prezes TMZM Janusz Chojecki, prezes MGL „Słowo”, Aleksandra Piguła, wiceprezes MGL „Słowo” Teresa Elżbieta Pyzik, członkowie grupy Kazimierz Trela , Elżbieta Żuchowska- Pezda, Henryka Marek, Danuta Maziarz , Kacper Kusak, członkowie zarządu TMZM Aniela Ratusińska- Trzpis, Bogusław Trojnacki –dokumentalista, a także Maria Orłowska , rodziny i przyjaciele bohaterów spotkania oraz miłośnicy poezji.

Spotkanie prowadziła profesjonalnie pani Małgorzata Kolisz, która przedstawiła sylwetki bohaterów spotkania i wprowadziła w klimat wierszy. Można było odczuć,, że doskonale zna zarówno Jana Robaka jak też Zbigniewa Ortyla. Był to swoisty „pojedynek na słowa” z tą różnicą, że nie było w nim wygranych i przegranych. Dało się wyczuć podobne tematy poruszane w wierszach i z przyjemnością  oraz sentymentem recytowane przez autorów utwory nawiązywały do Mielca, Ziemi Mieleckiej, retrospektywnych podróży w czasie- dalszych i bliższych, spotkań i zaskakujących zbiegów okoliczności, gdzie nawet toczące się po ulicy dwa złote, jak się słuchacze przekonali, może być tematem wiersza. Bez wątpienia była to okazja bliższego poznania bohaterów i temu między innymi mają służyć takie spotkania.

 Na zaproszenie autorów zaśpiewała Jadwiga Kotwica-Zabłocka, która przypomniała przeboje najlepszych polskich wykonawców między innymi Zbigniewa Wodeckiego i Anny Jantar , zaś w drugiej części muzycznej zaśpiewał Zespół Venite w składzie:  Henryka Marek (opiekunka zespołu), Grażyna Kokoszka, Halina Wiktorowska, Małgorzata Kolisz, Teresa Bobro pod kierownictwem Henryki Marek prezentując znane piosenki rozrywkowe i biesiadne. Na  zakończenie słowa uznania i gratulacji dla bohaterów spotkania i wykonawców skierował prezes TMZM Janusz Chojecki .Całą oprawę muzyczną przygotował Jan Robak i akompaniował wykonawcom, po czym wszyscy ustawili się do pamiątkowego zdjęcia wykonanego przez Bogusława Trojnackiego. 

Było to bardo udane spotkanie i z nadzieją oczekiwać będziemy  na kolejne spotkanie poetycko-muzyczne z cyklu  „Dwa słowa w SŁOWIE”.

Aleksandra Piguła

Mielec, 18.09.2022

e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa