28 września w Szkole Podstawowej 7, ul. Grunwaldzkiej 7, w godzinach od 9 do 13, odbędą się międzypokoleniowe warsztaty w nurcie trash art. Uczestnicy, uczniowie i seniorzy, będą mieli okazję zaprojektować własny mini ogród w szkle z użyciem materiałów pochodzących z recyklingu elektrycznych śmieci.
Jak będą razem wyglądać: mech chrobotek, jodłowe szyszki, tranzystory, kable i miedziane druty? Fundacja Odzyskaj Środowisko zapewnia, że doskonale.
Recykling inaczej
„Celem warsztatów w nurcie sztuki ze śmieci jest popularyzowanie wiedzy o selektywnej zbiórce elektrośmieci. Chcemy pokazać, że nasze codzienne decyzje są bardzo ważne w kontekście ochrony środowiska naturalnego. Dzięki temu, że mieszkańcy Mielca korzystają z czerwonych pojemników na elektryczne śmieci oraz z odbiorów domowych, cały zużyty sprzęt trafia do profesjonalnych zakładów przetwarzania, a z części odzyskanych materiałów tworzymy sztukę” – tłumaczy Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.
Elektrośmieci czyli co?
Elektryczny śmieć to wszystko co działało na prąd lub baterie. Zużyte pralki, lodówki, telefony, aparaty fotograficzne, elektronarzędzia, elektroniczne zabawki… lista jest bardzo długa. Według najnowszych statystyk chomikujemy w naszych domach i mieszkaniach około 20 milionów sztuk elektrośmieci, które nie tylko zabierają cenną przestrzeń, ale dodatkowo zawierają w sobie wiele niebezpiecznych substancji jak ołów, nikiel, kadm czy rtęć. Razem z warsztatami recyklingowych lasów w szkle odbędą się konkursy o tematyce ekologicznej.
Warsztaty w nurcie trash art realizowane są w ramach projektu Elektryczne Śmieci realizowanego wspólnie przez Miasto Mielec, MB Recycling, Fundację Odzyskaj Środowisko oraz organizację odzysku AURAEKO.