W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Historia

Europejskie Dni Dziedzictwa w Pałacyku Oborskich Sadzenie Dębu Niepodległości porucznika Franciszka Dubiela

W ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa, obchodzonych w całym kraju pod hasłem „NIEPODLEGŁA DLA WSZYSTKICH” pod honorowym patronatem NARODOWEGO INSTYTUTU DZIEDZICTWA i MINISTERSTWA KULTURY Muzeum Regionalne SCK wraz Obywatelskim Komitetem Obchodów 100.

Rocznicy Odzyskania Niepodległości zapraszają w najbliższą sobotę 15 września do Parku Oborskich o godz. 16,00 na uroczystość zasadzenia Dębu Niepodległości porucznika Franciszka Dubiela – mieleckiego legionisty, który wraz z I Brygadą LP przeszedł cały jej szlak bojowy, od bitwy pod Krzywopłotami w 1914 r. po Kostiuchnówkę i „Polska Górę” w 1916 r.

Zginął w 1918 r. na froncie włoskim. Porucznik Dubiel jest kawalerem Krzyża Srebrnego Virtuti Militari i Krzyża Niepodległości. Z inicjatywy Komitetu por. Dubiel (podobnie jak 9 innych mieleckich legionistów) zostanie awansowany przez Ministra Obrony Narodowej do stopnia kapitana.

Uroczyste rozpoczęcie akcji sadzenia Dębów Niepodległości dla upamiętnienia mielczan, „którzy czynem wojennym budzili Polskę do Zmartwychwstania”, a nad którą patronat objął Prezydent RP Andrzej Duda, nastąpiło 10.11.2017 r. na terenie II LO im. M. Kopernika w Mielcu z udziałem marszałka Władysława Ortyla i wojewody Ewy Leniart. Uhonorowano wówczas wysokim odznaczeniem państwowym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski nestora mieleckiego środowiska AK kpt Jerzego Dębickiego.
Kolejne Dęby Niepodległości były sadzone w różnych częściach miasta oraz gminach powiatu mieleckiego. Uroczystość w Książnicach 10 VI 2018 r. miała wyjątkowo podniosły charakter. Dodatkowo, oprócz posadzenia dębu odsłonięto tam kamień pamięci por. Jana Hajca, pochodzącego z Książnic bohatera walk legionowych pod Kostiuchnówką. Wydano także okolicznościową jednodniówkę pt. „Chwała Bohaterom” poświęconą w całości por. Hajcowi.
Następne dwa dęby posadzono16 VI 2018 r. w parku Sokoła i były one dedykowane mielczaninowi Janowi Weryńskiemu, legioniście I Brygady, przedwojennemu wiceprezydentowi Lwowa, i Augustowi Jadernemu, znanemu mieleckiemu fotografowi, działaczowi TG Sokół, legioniście II Brygady i obrońcy ojczyzny w 1920 r. oraz 3 IX 2018 r. w Wojsławiu koło domu ludowego (poświęcony ppłk Michałowi Osmoli, legioniście I Brygady). Kolejne zostaną zasadzone jeszcze na terenie Szkoły Podstawowej nr 6 (poświęcony Franciszkowi Sokołowi, komisarzowi RP w Gdyni i legioniście I Brygady), i w Rzochowie (poświęcony Pawłowi Wałkowi, legioniście, późniejszemu dyrektorowi szkoły w Bobowej).

 

 

Zobacz też...

W Cieniu Jupiterów Mielec
Mielec: Informacje, Relacje, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia, Nowości