W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Felietony Informacje

Góra Synaj Mielecki [FELIETON]

Do tej pory powiat mielecki był znany z dwóch gór. Pierwsza, która była z nami od zawsze, to Górka Cyranowska, wydma o wyniesieniu 185 metrów nad poziom morza. Znana w Polsce z tego, że zamierzano na niej wybudować wieżę z figurą Matki Bożej, patronki Mielca.

Druga, którą poznaliśmy niedawno – bo dopiero 12 sierpnia 2012 roku za sprawą Klubu Turystycznego Carpatia – to Góra Carpatia właśnie, najwyższe wzniesienie powiatu. Jej szczyt, dobrze ukryty w lesie, wznosi się 232,8 metry nad poziom morza. Las nie przeszkadza jednak, żeby na każdy Nowy Rok, a i w innych terminach także, mieleccy turyści odbywali tam swoistą pielgrzymkę, niosąc z sobą kamienie, duże, jak kto uniesie, które składają na szczycie.

Od niedawna mamy w powiecie mieleckim także trzecią górę. Ta za sprawą mediów ogólnopolskich stała się już słynna w całym kraju. To Góra Synaj Mielecki, zlokalizowana w Tuszowie Narodowym, o wyniesieniu ponad poziom morza 159 metrów. Na tej Górze wójt gminy, pan Głaz, otrzymał od JHWH polecenie, by sporządził pięć kompletów marmurowych tablic z Dekalogiem i powiesił je na wszystkich szkołach Tuszowa Narodowego, który od tego dnia będzie nazywany Tuszowem Pana .

Należy przypuszczać, że mieszkańcy gminy, powiatu mieleckiego i województwa podkarpackiego, jak i całej Polski, a kiedyś świata, będą na Górę Synaj Mielecki dźwigać ogromne głazy, by w krótkim czasie zwiększyć jej wysokość, ku chwale Pana, przynajmniej do 200 metrów.

Ps. Boję się tylko, żeby pod Górą Synaj Mielecki nie zechcieli osiedlać się Palestyńczycy, albo, nie daj Panie, Żydzi.

Andrzej Talarek

 

 

Zobacz też...

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa