W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Informacje

Innowacje w Specjalnych Strefach Ekonomicznych

Specjalne strefy ekonomiczne zarządzane przez Agencję Rozwoju Przemysłu mają za sobą bardzo udany pierwszy kwartał. Imponujące wzrosty inwestycji i zatrudnienia w porównaniu do początku zeszłego roku cieszą tym bardziej, że w strefach przybywa firm produkujących zaawansowane technologicznie urządzenia oraz rozwiązania. A to oznacza transfer wiedzy i pracę dla wykwalifikowanych specjalistów.

504,6 mln zł – inwestycje o takiej wartości zadeklarowały w pierwszym kwartale 2021 r. firmy obecne w Specjalnych Strefach Ekonomicznych (SSE) zarządzanych przez Agencję Rozwoju Przemysłu SA (ARP). To oznacza kilkusetprocentowy skok w relacji do deklaracji inwestycyjnych firm z początku 2020 r. i równie imponujący wzrost zatrudnienia. Mowa o „Euro-Park Wisłosan” w Tarnobrzegu, „Euro-Park Mielec” w Mielcu oraz podstrefie „Euro-Park Kobierzyce” pod Wrocławiem. Zdaniem Pawła Kolczyńskiego, wiceprezesa ARP, obecna ofensywa inwestycyjna firm z Polski jak i z zza granicy daje podstawy do optymizmu, a jednocześnie pozwala na pozyskiwanie inwestorów z najbardziej perspektywicznych i technologicznych branż.

Mielec bryluje w technologiach

Nie dziwi zatem, że strefy pod auspicjami ARP w tym roku znów poszerzą swoje tereny inwestycyjne o kolejne hektary gotowe na przyjęcie nowych inwestorów, jak i obsługę projektów dotychczasowych firm zlokalizowanych w SSE. Aktywna jest szczególnie Specjalna Strefa Ekonomiczna „Euro-Park Mielec”, która – jako pierwsza z SSE – jest ostoją dla inwestycji technologicznych od ponad 25 lat. Tylko w trakcie pierwszych trzech miesięcy wydano tam 11 decyzji o wsparciu przedsiębiorcom na rozwój działalności – aż 8 z nich otrzymali nowi inwestorzy. Łącznie zadeklarowali oni wydatki na rozwój na poziomie ponad 365 mln zł, dzięki czemu przybędzie wkrótce niemal 170 nowych miejsc pracy.

„To dopiero początek dobrych wiadomości z naszej Strefy. Przecież oddana pod koniec ubiegłego roku hala produkcyjno-magazynowa w Zaczerniu koło Rzeszowa jest już w fazie komercjalizacji. Lada dzień poznamy firmę, która rozpocznie tam działalność. Kładziemy nacisk na branże innowacyjne, takie jak lotnictwo, motoryzacja, szeroko rozumiana branża IT, przetwórstwo tworzyw sztucznych czy projekty badawczo-rozwojowe” – zaznacza Waldemar Barnaś, dyrektor oddziału ARP w Mielcu.

Motoryzacja i IT napędzają inwestycje

Przykładów sukcesów w Mielcu nie brakuje – w strefie pojawiła się ostatnio m.in. szybko rosnąca spółka z branży IT – Talkin Things. czy firma Knorr-Bremse Systemy Pojazdów Szynowych, produkująca głównie systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji. Tylko te dwa projekty to niemal 150 mln zł inwestycji.

created by dji camera
e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Uczennica ZSE wyróżniona w policyjnym konkursie

Wiadomości Mielec

Mielecki Laur Kultury – gala wręczeń nagród [FOTO]

Wiadomości Mielec

Mielczanie na praktykach zawodowych w Sewilli

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa