W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Historia Imprezy masowe i koncerty Informacje

Jadernówka zaprasza na wystawe „Ku Niepodległej 1914-1921”

Dzień dobry
Mam przyjemność zaprosić Państwa na nową wystawę w „Jadernówce”, której otwarcie odbędzie się w czwartek, 8 listopada o godzinie 18.00. Przygotowaliśmy wystawę dokumentalno-edukacyjną „Ku Niepodległej 1914-1921”, która w naszym przekonaniu ujmuje kwestię odzyskania niepodległości przez Polskę nie jako jednorazowe wydarzenie z dnia 11 listopada, a raczej jako długotrwały proces historyczny.

Stąd też na naszej wystawie znajdą się fotografie dotyczące nie tylko Mielca z lat wojny, mieszkańców miasta i powiatu walczących zarówno w szeregach armii austriackiej jak i w legionowych oddziałach ale i dokumentalne zdjęcia dotyczące Powstań Śląskich, Powstania Wielkopolskiego, plebiscytu na Warmii i Mazurach czy wojny polsko-bolszewickiej.

Te wszystkie wymienione wydarzenia oraz szereg innych doprowadziły bowiem dopiero do ostatecznego ukształtowania się granic i terytorium Polski.
Przy okazji wystawy, która potrwa do końca stycznia 2019 roku, przygotowaliśmy dla młodzieży szkolnej lekcje muzealne dotyczące procesu odzyskiwania niepodległości i kształtowania się nowego państwa polskiego. Zapraszamy więc nauczycieli i wychowawców do kontaktu z nami i korzystania z oferty edukacyjnej.
Na wystawie pokazujemy zdjęcia ze zbiorów własnych muzeum, z prywatnej kolekcji Stanisława Wanatowicza, za zbiorów Ośrodka KARTA oraz ze zbiorów Agencji Fotografów FORUM w Warszawie.
W załączniku przesyłamy plakat wystawy oraz dwie fotografie.

Janusz Halisz
Kustosz Działu Fotografii Muzeum Regionalnego w Mielcu

 

 

e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa