W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Informacje Materiały promocyjne

Jak wybrać dobry wózek widłowy używany? Podpowiadamy!

Gdy zdecydujesz się już na zakup wózka widłowego używanego, dobrze jest podczas wyboru urządzenia upewnić się, że będzie ono posiadało wszystkie niezbędne akcesoria, a jego parametry będą w stanie sprostać wymaganiom i oczekiwaniom, jakie będzie stawiać przed urządzeniem codzienna praca.

Wózki widłowe – ogłoszenia wózków widłowych na sprzedaż

Zacznijmy od tego, gdzie szukać ofert używanych wózków widłowych. Możliwości jest naprawdę dużo i wśród nich, każdy znajdzie z pewnością coś dla siebie. Ogłoszenia z używanymi wózkami widłowymi można znaleźć:

  • w sieci, na różnego typu ogólnodostępnych portalach ogłoszeniowych – zarówno lokalnych, jak i ogólnopolskich;
  • na stronach producentów wózków widłowych, gdzie coraz częściej można znaleźć również zakładki z używanym sprzętem,
  • na składach wózków widłowych,

poza tym, czasem oferty dotyczące wózków widłowych używanych na sprzedaż znaleźć można również w bardziej tradycyjnych źródłach – takich jak lokalne gazety czy dzienniki. Jednak obecnie, gdy większość działalności przechodzi do sieci – także znalezienie używanej maszyny online jest znacznie łatwiejsze.

Najpopularniejsze wózki widłowe w Polsce 2023

Do tematu najbardziej popularnych, dostępnych obecnie na polskim rynku wózków widłowych można podejść na dwa sposoby – mówiąc o marce najczęściej wybieranych maszyn lub o ich typie. W poniższym tekście zajmiemy się obydwoma zagadnieniami.

Top marki wózków widłowych

Które spośród marek wózków widłowych wymienia się jako kupowane najczęściej? Zdecydowanie w rankingach przodują 3 marki: LindeJungheinrich oraz Toyota-Widłowe. Wózki widłowe tych producentów cieszą się największą popularnością i uznaniem wśród klientów ze względu na:

  • wysokiej jakości części, elementy i akcesoria,
  • zastosowanie nowoczesnych technologii i systemów, które usprawniają unoszenie oraz transport ładunków,
  • gwarancję na zakup,
  • świetną wydajność, która umożliwia wielogodzinną pracę.

Oczywiście nie oznacza to, że inne marki wózków widłowych nie zasługują na uznanie, ponieważ każdorazowo maszyny powinno dobierać się w zależności od jasno wyznaczonych celów i oczekiwań względem tego, do jakich zadań wyznaczone zostanie urządzenie.

Najczęściej wybierane modele widlaków

Jeżeli chodzi natomiast o to, które spośród modeli wózków widłowych są wybierane najczęściej, to od kilku lat zdecydowany prym wiodą w tym przypadku wózki widłowe elektryczne czołowe.

Ich uniwersalność w połączeniu z dużą wydajnością to atuty, które sprawiają, że przedsiębiorcy decydują się na zakup tego typu maszyn. Tym bardziej, że wózki z napędem elektrycznym mogą być wykorzystywane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków bez obaw o emisję szkodliwych spalin do środowiska czy inne tego typu zagrożenia, które mogą mieć wpływ zarówno na stan powietrza, jak i na komfort pracy operatorów.

Do innych popularnych wózków z napędem elektrycznym należą: wózki paletowe z masztem, wózki przegubowe oraz wózki Reach Truck. Każdy z nich możecie też znaleźć w Internecie w wersji używanej.

Jak wybrać dobry wózek widłowy używany?

Głównym przedmiotem naszego artykułu jest chęć udzielenia odpowiedzi na pytanie – w jaki sposób wybrać dobry, odpowiednio dopasowany do branży używany wózek widłowy. Jak to zrobić? Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na takie kwestie jak:

  • marka urządzenia – powyżej wskazaliśmy, które marki cieszą się dobrym uznaniem wśród przedsiębiorców i to właśnie od tego typu używanych wózków widłowych najlepiej rozpocząć. Wybierając sprzęt pewnej, sprawdzonej marki można mieć pewność, że posłuży on przez długi czas.
  • model wózka widłowego – jest to właściwie podstawa w przypadku zarówno decyzji dotyczących zakupu nowych, jak i używanych wózków widłowych. To jaki model wózka widłowego się wybierze ma przełożenie na to, jakie będą jego możliwości i parametry: wysokość podnoszenia, udźwig maksymalny czy prędkość jazdy.
  • typ napędu – spalinowe wózki widłowe mogą być wykorzystywane tylko poza budynkami, elektryczne natomiast można eksploatować bez względu na miejsce wykonywania pracy. Rodzaj zastosowanego w urządzeniu napędu ma również bezpośredni wpływ na koszty użytkowania używanego wózka widłowego oraz jego wydajność.
  • ilość przepracowanych motogodzin – porównując ją do wieku wózka, ocenić można jak wyglądała jego eksploatacja, czy pracował on w trybie wielozmianowym i jakie jest prawdopodobieństwo, że będzie on jeszcze przydatny do użytku.
  • stan techniczny – niezwykle istotne zagadnienie w kwestii wózków używanych. Przed zakupem warto wykonać nawet jazdę próbną i kilka testów, w celu upewnienia się czy układ podnoszenia, układ hamulcowy oraz silnik działają prawidłowo. A także, aby ocenić czy proponowana cena jest adekwatna do rzeczywistego stanu technicznego maszyny.

Od kilku lat znaczące ułatwienie, które pomaga ocenić przewidywalną żywotność widlaków stanowi dokument jakim jest resurs wózka widłowego.

Używany wózek widłowy a resurs

Obowiązek wykonywania specjalnego przeglądu technicznego i obliczania resursu obowiązuje wszystkie, pozostające w użyciu wózki widłowe. Wynika to z kwestii zachowania bezpieczeństwa, co jest niezwykle ważne szczególnie w przypadku maszyn z napędem mechanicznym. Resurs stanowi dokument, który na podstawie obserwacji specjalistów oraz przeprowadzonych badań, wskazuje jaki jest przewidywany okres pełnej zdolności widlaka do pracy. Jest to niezwykle użyteczne, nie tylko w celu systematycznej kontroli stanu technicznego urządzeń, ale także w przypadku, gdy zmieniają one właściciela.

Znacznie łatwiej ocenić używane wózki widłowe, które posiadają dokumentację resurs. Czarno na białym ma się wtedy informację o tym, kiedy konieczna będzie wymiana konkretnych części, jaki jest stan układów i podzespołów, które elementy zostały niedawno wymienione itd. Bazowanie na dokumentacji to jednak nie wszystko, warto wykonać wózkiem widłowym kilka prostych testów, które pozwolą sprawdzić, czy używany sprzęt jest w pełni sprawny.

Jakie testy ocenią sprawność używanego widlaka?

Używane wózki widłowe zazwyczaj przed sprzedażą są dokładnie przygotowywane zarówno pod względem technicznym, jak i wizualnym. Tak to odbywa się przynajmniej w większości firm, które w swojej ofercie dysponują używanym sprzętem. W przypadku indywidualnych sprzedawców lub odsprzedaży wózków używanych – warto nie tylko przejrzeć dokumenty, ale także wykonać kilka testów, które pozwolą ocenić rzeczywisty stan techniczny wózka widłowego. Co to za testy?

Test układu podnoszenia

Test układu ponoszenia czyli inaczej układu hydraulicznego jest wykonywany najczęściej w przypadku wózków wysokiego składowania czy wózków, które posiadają po prostu dużą wartość maksymalną unoszenia (maszt typu duplex lub nawet triplex). W celu przeprowadzenia testu należy unieść na wysokość 2,5 metra ładunek o wadze nominalnej. A następnie obserwować z jaką prędkością będą opadały. Standardowa i całkowicie normalna prędkość to 1 cm/ 1 min. A w przypadku wózków wysokiego składowania nawet 2 cm / 1min.

Jeśli widły wózka opadają szybciej, prawdopodobnie coś jest nie tak z układem hydraulicznym i wózek będzie wymagał usunięcia usterki.

Ocena wyglądu spalin (w wózkach silnikiem Diesla i gazowych)

Po uruchomieniu silnika wózka widłowego spalinowego warto wykonać krótką przejażdżkę, która pozwoli ocenić, czy pracuje on prawidłowo. Jaki kolor spalin może zaniepokoić? Zdecydowanie coś nieprawidłowego dzieje się, gdy spaliny wózka widłowego przyjmują zabarwnienie:

  • czarne (spalanie niekompletne)
  • niebieskie (spalanie oleju)
  • białe (spalanie wody).

Jaką barwę powinny zatem przyjmować spaliny? Najlepiej gdyby były całkowicie przezroczyste lub o delikatnym błękitnawym zabarwieniu.

Warto pamiętać, że jeśli chodzi o wózki widłowe spalinowe to mogą one być wykorzystywane tylko na przestrzeniach otwartych lub pod wiatami.

Sprawdzenie poziomu płynu hamulcowego

Jest to jedna z najbardziej prostych czynności, która polega tylko na otworzeniu zbiornika płynu hamulcowego i sprawdzeniu czy jego poziom znajduje się pomiędzy wskaźnikami minimum / maksimum.

Oczywiście, zbyt niski poziom płynu hamulcowego może zostać uzupełniony już po zakupie urządzenia. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, iż, jeśli wózek widłowy był używany przez długi okres z niskim poziomem oleju, to jego stan techniczny może nie być najlepszy.

Sprawdzenie ciśnienia w oponach

Jeśli istnieje taka możliwość – można również sprawdzić ciśnienie w oponach wózka widłowego (choć tak samo jak w przypadku płynów – będzie można je po prostu później uzupełnić).

Ile powinno wynosić prawidłowe ciśnienie w oponach?

  • w wózkach o udźwigu do 1,8 tony – dla kół przednich: 790 KPa, a dla tylnych: 1000 KPa
  • w wózkach o udźwigu od 2 do 2,5 tony – dla wszystkich kół: 860 KPa
  • natomiast dla wózków o udźwigu powyżej 3 ton – dla przednich kół: 830 KPa i dla tylnych: 790 KPa.

Oczywiście są to polecane wartości, o ile w instrukcji obsługi wózka lub też dla samych opon, producent nie wystosował innych zaleceń.

Używany wózek – możesz na nim zyskać!

Wózki widłowe używane mogą być niezwykle opłacalną inwestycją, dzięki której firma zyska za niedużą cenę niezbędny w przedsiębiorstwie sprzęt. Warunkiem udanego zakupu jest jednak wybór wysokiej jakości urządzenia, które będzie posiadało niezbędne do obsługi ładunków parametry, a jego stan techniczny będzie umożliwiał bezpieczną oraz wydajną obsługę.

Artykuł sponsorowany

POWIĄZANE POSTY

Mikołaje na motocyklach odwiedzili Dom Dziecka w Skopaniu [FOTO]

Monika Kopeć

Nieudana końcówka Stali na koniec jesieni 2024

Wiadomości Mielec

Fundacyjne pogotowie psychologiczne w Mielcu

Monika Kopeć

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa