W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Kultura i nauka

Kolejne sukcesy modelarzy Leonarda

W piątek 19 lutego w Hotelu Polskim w Mielcu odbyła się uroczysta Gala Mieleckiego Sportu, podsumowująca Plebiscyt „Sportowcy Roku”. Konkurs ten jest organizowany już od 22 lat przez Tygodnik Regionalny “Korso”. Podczas tegorocznej gali nagrodzono modelarzy z Młodzieżowej Akademii Umiejętności Technicznych „Leonardo”.

Wyróżnienia przyznawane są w trzech kategoriach: „Talent Roku”, „Trener Roku” i „Sportowiec Roku”. Dodatkowo podczas ostatniego plebiscytu przyznano także wyróżnienia specjalne.

Głosowanie odbywało się poprzez kupony wycięte z Tygodnika “Korso”, lub też drogą SMS. Wpływ na nominację poszczególnych sportowców miała także kapituła, na której czele stanął dziennikarz sportowy i zarazem zastępca redaktora naczelnego Tygodnika Edward Tabor.

Nauka i sport- w MAUT umieją to pogodzić

W kategorii „Talent Roku” nominowano Wojciecha Koszelskiego, ucznia Gimnazjum nr 2 w Mielcu, uczęszczającego na zajęcia w Laboratorium Modelarstwa Lotniczego i Rakiet Kosmicznych w Młodzieżowej Akademii Umiejętności Technicznych „Leonardo”. Wprawdzie nie zdobył on tytułu „Talentu Roku”, ale kapituła Gali nie pozostała obojętna na gigantyczne sukcesy tego młodego sportowca.

Organizatorzy postanowili wyróżnić go nagrodą specjalną- „Najlepszy Sportowiec- Uczeń 2015”. Jest to wyróżnienie uzasadnione- Wojtek oprócz sukcesów modelarskich podczas np. Mistrzostw Polski czy Świata ma także doskonałe oceny.

– Cieszę się z wyróżnienia, ponieważ znaczy ono, że ktoś zauważył pracę modelarzy w Mielcu. Jest to także motywacja do dalszego działania. – powiedział „Najlepszy Sportowiec- Uczeń”.

Swoją statuetkę Wojtek odebrał z rąk Zdzisława Nowakowskiego, dyrektora Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu, w ramach którego działa MAUT „Leonardo”.

Trener i jego podopieczn

Sporym zaskoczeniem było również przyznanie tytułu „Trener Roku 2015”. W pierwszej dziesiątce nominowanych znaleźli się czołowi działacze w mieleckim środowisku sportowym: Janusz Białek, Beata Cetnar, Grzegorz Cibicki, Grzegorz Goryczka, Marzena Kulig, Lesław Lechociński, Zbigniew Magda, Bogusław Omiotek, Zbigniew Żola i Antoni Żuraw.

Statuetkę zwycięzcy przyznał starosta mielecki Zbigniew Tymuła, a został nim Grzegorz Goryczka (modelarz, trener Wojciecha Koszelskiego w MAUT „Leonardo”).

– Nagroda jest dla mnie podsumowaniem kilku lat pracy z modelarzami, dostrzeżeniem pozytywów w tej pracy. Uprawiamy sport jednocześnie ucząc techniki. Całe szczęście znalazł się człowiek, który podjął się tego wyzwania razem ze mną- mowa tu o dyrektorze CKPiDN Zdzisławie Nowakowski.

Dzięki niemu znaleźliśmy lokal i pieniądze na wiele przedsięwzięć –powiedział instruktor Grzegorz Goryczka – Dla kapituły najważniejszy okazał się czysty sport, działanie które prowadzi do wyniku, nie zaś dyscyplina- jej popularność, widowiskowość. Nadanie mi tytułu stało się przez to przełamaniem pewnych barier.

Korzystając z okazji Goryczka zaprezentował zebranym prezentację multimedialną, w której pokazał pracę z młodzieżą w ramach „Leonarda”, a także liczne zdjęcia i filmy wykonane podczas zawodów, takich jak np. Puchar Polski czy Mistrzostwa Świata.

– Chciałem przekazać gratulacje koledze Grzegorzowi, który wraz z dyrektorem Nowakowskim współpracują w CKPiDN, robią coś dla młodzieży. Kiedyś zaproszono mnie do nich w czasie weekendu. Byłem zdumiony, jak dobrze ci ludzie potrafią działać z młodzieżą.

W takie działania warto inwestować  – powiedział Starostwa Powiatu Mieleckiego Zbigniew Tymuła wręczając statuetkę Grzegorzowi Goryczce. Jednocześnie Starosta zapowiedział dalsze wsparcie dla Młodzieżowej Akademii Umiejętności Technicznych „Leonardo”, co zgromadzeni przyjęli gromkimi brawami.

Na modelarzy z Młodzieżowej Akademii Umiejętności Technicznych „Leonardo” czekało jeszcze jedno wyróżnienie. Trafiło ono do Bartosza Kaźmierskiego, który odebrał nagrodę za 6. miejsce w plebiscycie na najpopularniejszego „Sportowca Roku 2015”. Wyróżnienie wręczył mu Prezydent Miasta Mielca Daniel Kozdęba.

– Sport jest bardzo istotny w promocji miasta. Pamiętajmy, że promocja to nie tylko działania bezpośrednie, jakie miasto może realizować, to także działania poboczne, takie jak kultura, ciekawe imprezy, wydarzenia i właśnie sport. Nawet patrząc na dzisiejszych laureatów można zobaczyć, jak ważna i ciekawa jest to dziedzina.

Dla mnie, mimo iż niekoniecznie zajmują oni najwyższe miejsca chwalą nie tylko Mielec, ale także branżę, z jaką jesteśmy związani- lotnictwo. Mowa tutaj o modelarzach, którzy pięknie nas reprezentują mimo zdarzających się problemów natury egzystencjalnej, takich jak np. zbyt niskie środki na realizację swoich działań.

Przed nami zadanie, aby starać się wspierać tę działalność. Cały czas wracam do dyskusji, która toczy się nad utrzymaniem kultury lotniczej w naszym mieście, a także dostępności i otwartości lotniska – powiedział prezydent Kozdęba

Dyrektor CKPiDN: Ta działalność jest potrzebna

– Sukcesy jakie odnieśli modelarze zarówno podczas piątkowej gali, jak i całego ubiegłego sezonu dobitnie pokazują, jak nasza działalność jest ważna i potrzebna – skomentował sukcesy Zdzisław Nowakowski, dyrektor CKPiDN, pod skrzydłami którego działa MAUT „Leonardo” – Dobrze widać, na jak podatny grunt trafia tego typu działalność, dlatego będziemy się starać o ciągły rozwój – dodaje dyrektor.

 

Michał Krawiec fot. Tomasz Kaźmierski

 

551624995

 

 

e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa