W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Felietony Informacje

Komu należą się gimnazja? [FELIETON]

 We wrześniu wchodzi w życie ustawa likwidująca gimnazja. Jednak nie chcę tutaj dyskutować o sensie tej zmiany (lub jego braku). W części budynków, w których dotychczas mieściły się gimnazja, powstaną szkoły podstawowe.

Każda szanująca się szkoła powinna mieć patrona – osobę lub grupę osób, która będzie niejako „czuwać” nad placówką i która będzie stawiana uczniom za wzór do naśladowania. Nad mieleckimi szkołami „czuwają” m.in. Wojsko Polskie, Tadeusz Kościuszko czy Mikołaj Kopernik. W związku z powstaniem w Mielcu nowych podstawówek warto zastanowić się, kto zasługuje na patronowanie placówkom.

Z racji miejsca zamieszkania codziennie widzę z okna dzieci spieszące do Gimnazjum nr 2. Od września będzie to reaktywowana Szkoła Podstawowa nr 7, która mieściła się w tym budynku przed powstaniem gimnazjów. Oryginalna „Siódemka” została otwarta w latach sześćdziesiątych, kiedy dyrektorem Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Mielcu był Tadeusz Ryczaj.

Starszym tej postaci nie trzeba przedstawiać, ale młodzi mogą jej nie znać. Tadeusz Ryczaj od 1966 roku przez ponad 20 lat zajmował stanowisko dyrektora WSK Mielec. W tym czasie znacząco przyczynił się do rozwoju fabryki oraz Mielca. Zmarł w 2010 roku w wieku 78 lat. To dziwne, że postać tak zasłużona dla Mielca nie ma w naszym mieście skweru, ulicy ani tablicy pamiątkowej. Być może to właśnie Tadeusz Ryczaj mógłby zostać patronem Szkoły Podstawowej nr 7?

Już raz w Mielcu pojawił się pomysł na upamiętnienie Tadeusza Ryczaja – grupa mieszkańców chciała, żeby jego imię nosiło rondo w okolicach Galerii Navigator. Jednak ostatecznie w lecie ubiegłego roku rondo to zostało nazwane imieniem Witolda Pileckiego – polskiego bohatera z czasów II wojny światowej i Żołnierza Wyklętego. Z jednej strony należą się pochwały za kultywowanie pamięci o Pileckim, z drugiej – należy mieć świadomość, że ulicę czy skwer jego imienia ma obecnie każde większe miasto w Polsce. Sam Pilecki bezpośrednio nie przysłużył się dla Mielca – w przeciwieństwie do Tadeusza Ryczaja, który był naszym lokalnym bohaterem. A jeśli mielczanie nie upamiętnią Ryczaja – nikt za nas tego nie zrobi…

Niedawno dwójka młodych mielczan, starających się o dostanie do Sejmu dla Dzieci i Młodzieży zorganizowała projekt społeczny dotyczący dekomunizacji w przestrzeni publicznej. Młodzi chłopcy w ramach projektu starali się o zmianę nazwy jednej z małych ulic na Osiedlu, która nosi imię Lucjana Szenwalda – człowieka, który był jednym z najaktywniejszych działaczy komunistycznych w okresie przed i w trakcie II wojny światowej. Wedle pomysłu młodych ludzi ulica Szenwalda miałaby nosić imię Waleriana Tumanowicza – Polaka i Ormianina, Żołnierza Wyklętego, zamordowanego przez reżim komunistyczny w 1947 roku. Tumanowicz był bezpośrednio związany z Mielcem – w 1940 roku został organizatorem i pierwszym inspektorem Inspektoratu Mielec Związku Walki Zbrojnej (od 1942 Armii Krajowej) i pełnił tę funkcję do 25 lutego 1944.

W ramach projektu młodzi mielczanie zorganizowali prelekcję w Miejskiej Bibliotece Publicznej, podczas której gorąco zachęcali do wsparcia swojego pomysłu. Głos zabrał wówczas jeden z gości, który zwrócił uwagę, że tak naprawdę ulica Szenwalda nie powinna nosić imienia Tumanowicza. Według niego dużo lepiej byłoby, gdyby ten kilkusetmetrowy zaułek zyskał jakąś niezobowiązującą nazwę – Ulica Miodowa, Kolorowa… Wtedy imieniem Waleriana Tumanowicza można by nazwać jakiś bardziej okazały obiekt, na przykład skwer przed wydziałem komunikacji Starostwa Powiatowego, gdzie jeszcze dwa lata temu stał pomnik wdzięczności dla żołnierzy Armii Czerwonej.

A może to właśnie Walerian Tumanowicz powinien zostać patronem jednej z mieleckich podstawówek?

Niezależnie od tego, kto zostanie (jeśli w ogóle) patronem nowych szkół, to decydujący głos w tej sprawie powinno mieć przede wszystkim pracownicy placówek, rodzice i uczniowie. Tylko wówczas nadawanie imion będzie miało sens i będzie odbywać się z pełną odpowiedzialnością za czyn…

Kamel

 

Zobacz też...

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa