W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Informacje

Kontrole policyjne osób objętych kwarantanną

Każdego dnia mieleccy policjanci wspierają służby sanitarne w walce z ciągle rosnącym ryzykiem zakażenia się koronawirusem. Funkcjonariusze przynajmniej raz na dobę sprawdzają czy osoby stosują się do zasad kwarantanny i pozostają w miejscu odizolowania.

Policjanci służą pomocą pytając o zdrowie i potrzeby osób objętych kwarantanną. Jednak w sytuacji gdy dojdzie do naruszenia zasad kwarantanny funkcjonariusze informują Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Mielcu, który może nałożyć wysoką karę. patrol policji kontrolujący miejsca przebywania osób objętych kwarantanną.

W związku z obowiązującym ścisłym nadzorem nad osobami objętymi kwarantanną domową, umundurowani policjanci sprawdzają, czy osoby te znajdują się w miejscu izolacji. Sprawdzanie odbywa się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, głównie telefonicznie z odległości umożliwiającej potwierdzenie pobytu osoby w wyznaczonym miejscu. W trakcie kontroli policjanci pytają o stan zdrowia oraz ewentualne potrzeby osób objętych kwarantanną.

Zdarza się, że do funkcjonariuszy kierowane są prośby o dostarczenie artykułów spożywczych, środków czystości czy środków do dezynfekcji. Zebrane informacje są przekazywane do właściwych służb. Każdego dnia policjanci otrzymują też zgłoszenia od mieszkańców, którzy podejrzewają, że ich sąsiedzi łamią obowiązek kwarantanny. Dokładnie sprawdzają każdą taką informację, gdyż osoby, które nie respektują zaleceń służb narażają zdrowie i życie innych osób. Funkcjonariusze apelują o rozsądek. Jeśli jesteśmy objęci kwarantanną, to mamy obowiązek przebywać w wyznaczonym miejscu.

Przypominamy, że kwarantanna jest działaniem służb sanitarnych, mającym na celu zapobieżenie rozprzestrzeniania się epidemii. Każda osoba, która nie stosuje się do takich zaleceń musi liczyć się z odpowiedzialnością wynikającą z art. 116 Kodeksu wykroczeń. Oznacza to, że w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w trakcie kontroli, funkcjonariusz sporządzi dokumentację, będącą podstawą do sporządzenia wniosku o ukaranie do sądu. O takich przypadkach policjanci informować będą również służby sanitarne, które mogą nałożyć karę w wysokości nawet do 30 tys. zł. W bardziej drastycznych przypadkach, jeżeli np. osoba jest zakażona, a mimo to swoim zachowaniem spowoduje rozprzestrzenianie się choroby zakaźnej, podlegać będzie ona przepisom wynikającym z kodeksu karnego. W takim przypadku grozi kara do lat 3 w przypadku nieumyślności, lub nawet do lat 8, jeżeli sprawca działa świadomie.

Policjanci przypominają również, że osoby objęte kwarantanną mają obowiązek uruchomienia na swoich telefonach komórkowych Aplikacji Kwarantanna Domowa, gdzie istnieje możliwość wykonania sprawdzeń zdalnie.

Pamiętajmy! Nie przestrzegając kwarantanny, narażamy życie i zdrowie innych osób! Weźmy odpowiedzialność za siebie oraz swoich najbliższych!

Respektujmy prawo, respektujemy zapisy obowiązujących ustaw oraz rozporządzeń – to nasze wspólne dobro!

e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa