W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Przestępstwa, skandale, afery

Kulisy spotkania z Premier Szydło

Dopiero co gościliśmy Ministra Środowiska w Mielcu (wizyta z 21 kwietnia 2018 roku) i już trzy tygodnie później do naszego miasta przyjechała Wicepremiera Rządu, Pani Beata Szydło. Jak się okazuje to nie koniec wizyt czołowych polityków w naszym mieście.

Najprawdopodobniej na przełomie czerwca/lipca odbędzie się spotkanie z kolejnym przedstawicielem Rządu w randze Ministra. Wizyty czołowych polityków PiS w Mielcu jak i w innych miejscowościach związane są z wyborami samorządowymi, które odbędą się jesienią bieżącego roku – PiS ruszył w Polskę.

Spotkanie z Wicepremier odbyło się w Samorządowym Centrum Kultury i miało charakter otwarty podczas którego można było zadać dowolne pytania i nikogo nie dziwi fakt, że mieszkańcy poruszyli temat Kronospanu oraz zanieczyszczenia mieleckiego środowiska. Poruszony temat był tak obszerny, że Pani Wicepremier zaproponowała osobne spotkanie w kuluarach, które się odbyło w wąskim gronie i trwało ok. 20 minut. Osoby biorące w nim udział uprzednio uzgodniły następujące zasady:

„- wypowiadamy się apolitycznie tzn. naszym problemem jest Kronospan i zanieczyszczone powietrze,
– podczas wypowiedzi nie może być jakichkolwiek ataków personalnych,
– krótko i merytorycznie przedstawiamy problem.
W/w uzgodnienia stały się faktem dzięki czemu spotkanie przebiegło płynie i w całości zostało poświęcone naszemu problemowi.”
Mieszkańcy przedstawili fakty obrazujące szkodliwą działalność Kronospanu:
– wymienili substancje wykryte przez WIOŚ podczas kontroli na terenie Kronospanu: formaldehyd, pyły drewna (PM10, PM2,5), lotne związki organiczne TVOC, terpeny: pinen, karen i limonen, a także węglowodory takie, jak: heksan, benzen, toluen, ksyleny, styren
– wyjaśnili wpływ emisji w/w substancji na zdrowie człowieka: choroby nowotworowe, alergie skórne, łzawienie oczu, wysypki skórne, alergie układów oddechowych, duszności, wymioty, bóle: głowy, zatok, gardła, podrażnienia górnych dróg oddechowych,
– pokazali zdjęcia przedstawiające zadymione miasto,
– wyjaśnili zasady działania czujników rozmieszczonych dookoła Mielca pokazujących zmiany jakości powietrza w miejscach do których docierał dym z firmy Kronospan,
– pokazali materiał używany przez firmę Kronospan do spalania tzw. „biomasa” były to: rozdrobnione kawałki starych mebli oraz połamane płyty do których produkcji użyto klejów i innych środków chemicznych. „Po otrzymaniu materiałów Pani Wicepremier wystarczył sam ich zapach by natychmiast nam je zwrócić.” Mieszkańcy wyjaśnili, że spalanie takich materiałów emituje do środowiska ogromną ilość trujących substancji, a próba wykorzystania takiego materiału jako opał przez zwykłych obywateli skończy się mandatem od Straży Miejskiej.

Na koniec spotkania mieszkańcy otrzymali obietnicę, że jak tylko Pani Wicepremier bliżej zapozna się z problemem to skontaktuje się w celu poinformowania jakie działania w tym temacie zostaną poczynione – „w dalszym ciągu czekamy na kontakt w tej sprawie.” Na koniec spotkania mieszkańcy zapowiedzieli, że „jeżeli Prawo i Sprawiedliwość nie zrobi porządku z firmą Kronospan oraz przepisami regulującymi działalność tego typu przedsiębiorstw to podczas jesiennych wyborów mieszkańcy Mielca wystawią rządzącym czerwoną kartkę.”
To co najbardziej zaskoczyło mieszkańców to fakt, że Pani Wicepremier o skali problemu dowiedziała się dopiero od mieszkańców, a wiec nie od władz wywodzących się z tego samego ugrupowania.

Przecież mieszkańcy Mielca już w 2015 roku zebrali ponad 20 000 podpisów pod petycją w sprawie wdrożenia działań mających na celu poprawę jakości powietrza w Mielcu, w grudniu 2015 roku na mieleckiej Strefie zorganizowano protest przeciwko zanieczyszczaniu powietrza. WIOŚ przygotowywał raporty pokontrolne wraz zaleceniami i na bieżąco przekazywał je do Urzędu Marszałkowskiego.

Dodatkowo całość zdarzeń, zebranych wyników oraz zaangażowania społeczeństwa przedstawiono podczas rozprawy administracyjnej, która odbyła się w dniu 20 marca 2018 roku w Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu z udziałem wszystkich przedstawicieli władz i mimo wszystko najwyższe władze w Polsce dowiadują się o problemie od mieszkańców?

W związku z zaistniała sytuacją mieszkańcy oczekują wyjaśnień dlaczego pomimo wiedzy na temat szkodliwej działalności zakładu Kronospan, licznych działań podejmowanych przez mieszkańców władze lokalne nie zrobiły nic by zaadresować ten problem na wyższy szczebel władzy, bez którego zmiany przepisów nigdy się nie wydarzą. Mieszkańcy komentują: „Przecież problem zanieczyszczenia środowiska w Mielcu oraz działalności zakładu Kronospan to nie kwestia ostatnich kilku miesięcy dlatego też sytuacja ta jest kolejnym z powodów by zorganizować następny protest.”
W dniu 10 czerwca, o godzinie 15:00 pod Pomnikiem Wolności odbędzie się manifestacja, która po zrealizowaniu pierwszej części przerodzi się w przemarsz w kierunku Urzędu Miasta. Czerwcowy protest będzie miał na celu:
– wyrażenie sprzeciwy/niezadowolenia ze względu na przesłuchiwanie mieszkańców,
– rozpoczęcie procesu uświadamiania mieszkańców, że nowa instalacja nie rozwiązuje problemu (2 kominy otrzymają właściwe filtry ale pozostałe 38 emitorów pozostanie bez kontroli ze znaczącym wzrostem emisji substancji, które mają kilka cech wspólnych: bezbarwne, bezwonne i bardzo trujące)
– wyrażenie sprzeciwu/niezadowolenia względem dotychczasowej bierności władz,

– przekazanie przesłania: PODPISZESZ = PRZEGRYWASZ

 

 

 

 

Zobacz też...

W Cieniu Jupiterów Mielec
Mielec: Informacje, Relacje, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia, Nowości