W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Sport

Medal Mistrzostw Świata i rekord Polski dla modelarza z Mielca [AUDIO]

Grzegorz Goryczka zdobył brązowy medal w kategorii S1B podczas Mistrzostw Świata Modeli Kosmicznych FAI, które właśnie odbywają się we Włocławku. Sportowiec jest instruktorem w Młodzieżowej Akademii Umiejętności Technicznych „Leonardo” działającej przy Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu.

Kategoria S1B polega na locie modelu rakiety tak, żeby ten osiągnął jak największą wysokość. Lot rakiety w górę trwa ok. 15 sekund – 4 sekundy lotu z pracującym silnikiem i 11 sekund lotu w bezwładności. Projekt rakiety Grzegorza Goryczki został opracowany przez modelarzy z Mielca i nie byłby możliwy do zrealizowania bez wsparcia firmy Sierosławski Group.

Model został wykonany z carboliny – najnowocześniejszego materiału węglowego na świecie, używanego m.in. właśnie w modelarstwie wyczynowym – bo przecież wyczynem jest osiągnięcie przez rakietę Goryczki wysokości 767 metrów. Daje to średnią prędkość ok. 60 metrów na sekundę i – co ważniejsze – stanowi nowy rekord Polski!
– Było to możliwe m.in. dlatego, że rakieta jest dwustopniowa. Część rakiety (pierwszy stopień) odpada w locie, przez co model traci większą część masy. Dzięki temu drugi stopień może osiągnąć ogromną wysokość. – mówi instruktor Grzegorz Goryczka.

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

 

Mówi Grzegorz Goryczka:

VN860299

e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa