W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Galerie Historia Informacje

Mielczanie upamiętnili bohaterów. Dęby Pamięci posadzone [FOTO]

W Parku Sokoła posadzono dwa Dęby Pamięci poświęcone Augustowi Jadernemu oraz Janowi Weryńskiemu. Uroczystości odbyły się w sobotę, 16 czerwca.

Dęby zostały posadzone staraniem Obywatelskiego Komitetu Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Mielcu oraz społeczności Osiedla Kilińskiego, przy współpracy z Polskim Towarzystwem Gimnastycznym Sokół 1983.

– Członkowie PTG w okresie sprzed odzyskania niepodległości stanowili główną siłę, która wstąpiła do legionów, zarówno do I jak i II brygady. Z Mielca poszła do legionów niemal cała młodzież Sokola – mówił Prezes PTG Sokół 1893 Zbigniew Bochenek.

Posadzonymi dębami mielczanie uczcili pamięć Jana Weryńskiego – żołnierza 1 pułku piechoty w składzie I Brygady i 5 pułku piechoty w składzie I i III Brygady oraz Augusta Jadernego – członka TG „Sokół”, który w 1914 roku zgłosi się do nowo utworzonych Legionów Polskich i uczestniczył w I wojnie światowej.

Zasadzone w Parku Sokoła drzewa to klony słynnego dębu Bartek. Sadzonki te pozyskało Nadleśnictwo Mielec. Przy dębach wkopano też kapsułę czasu z listem do przyszłych pokoleń.

Udział w zasadzeniu dębów wzięli przedstawiciele władz samorządowych Powiatu Mieleckiego: starosta Zbigniew Tymuła, wicestarosta Maria Napieracz oraz posłanka na Sejm Rzeczypospolitej Krystyna Skowrońska.

 

 

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Komunikat Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej

Wiadomości Mielec

Badanie Osteoporozy w Mielcu 22.07.2024

Wiadomości Mielec

Letnia Akademia Artystyczna [FOTO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa