W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Przestępstwa, skandale, afery

Mielecka policja apeluje: Uwaga na oszustów podających się za policjantów!

Oszustwa „na policjanta” wciąż zdarzają się w całej Polsce, na terenie ościennych województw, a także w naszym mieście. Mimo licznych apeli w mediach zdarzają się starsze osoby, które ufając rozmówcy wykonują jego polecenia w konsekwencji tracąc niejednokrotnie oszczędności swojego życia.

Mielecka policja apeluje, aby uważać na oszustów, podających się policjantów, prokuratorów lub inne osoby, które dzwoniąc wyłudzają pieniądze, wymyślając przy tym różne scenariusze. Niemal codziennie do Policji trafiają sygnały o usiłowaniu oszustwa. Pamiętajmy aby zachować rozsądek w przekazywaniu pieniędzy obcym osobom.

Oszuści zmodyfikowali metodę na tzw. „wnuczka” i w rozmowie z potencjalną ofiarą przedstawiają się za policjanta lub prokuratora, podając stopień imię i nazwisko. Kolejno oszust proponuję potwierdzenie jego tożsamości pod numerem 997, a następnie do rozmowy włącza się inna osoba, która jako dyżurny jednostki policji potwierdza tożsamość oszusta.

Oszust wydaje polecenia rozmówcy, i w rozmowie dąży do przelania dużej kwoty pieniędzy na inne konto, które niejednokrotnie trzeba wcześniej założyć w banku wskazanym przez rzekomego policjanta. Przelanie pieniędzy przez ofiarę oszustwa ma ją uchronić przed kradzieżą z konta i jest pomocą dla funkcjonariusza w ważnym „śledztwie”.

PAMIĘTAJ!

Policjanci nigdy nie przyjmują i nie żądają od nikogo pieniędzy. Pamiętajmy, że nie należy rozmawiać przez telefon na temat posiadanych pieniędzy, jak również nigdy nie przekazywać ich obcym osobom. Nie należy przelewać także pieniędzy na konta podane przez osoby o wątpliwej tożsamości.

W razie jakichkolwiek zastrzeżeń co do intencji osoby budzącej w nas niepokój, w sytuacji podobnej do opisanej należy natychmiast poinformować Policję pod nr tel. 997

Urszula Chmura, KPP Mielec

 

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa