W Cieniu Jupiterów Mielec
Mielec
fratelli
Image default
Galerie Informacje Kultura i nauka

Mielecki Festiwal Nauki i Techniki odbędzie się w hali im. Edwarda Kazimierskiego [FOTO]

W dniach 17-21 maja odbędzie się w Mielcu XIV Mielecki Festiwal Nauki i Techniki. Niezmienne jego organizatorem jest CKPiDN i AUT Leonardo.

Nad tym mieleckim świętem nauki patronat obejmują Marszalek Województwa Podkarpackiego, Starosta Powiatu Mieleckiego oraz Prezydent Mielca. W tym roku także Minister Edukacji Narodowej, natomiast patronat naukowy objęła Politechnika Rzeszowska.


To, co wyróżnia w sposób szczególny ten Festiwal, to zorganizowanie po raz pierwszy wspólnie z Urzędem Marszałkowskim, firmą ThinkHackR, Politechniką Rzeszowską oraz partnerami biznesowym powiązanymi z branżą lotniczą, I Podkarpackiego Hackathonu Lotniczego AviaTech Challenge.


Hackathon

Podkarpacki Hackathon Lotniczy AviaTech Challenge – organizowany będzie w dniach 18-19 maja we wspótpracy z Marszatkiem Województwa Podkarpackiego, firmą ThinkHackR, Politechniką Rzeszowską i z wieloma podmiotami z branży lotniczej. Miejscem wydarzenia będzie hala sportowo-widowiskowa Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.


,,Hackathon AviaTech Challenge, to wyjątkowa inicjatywa, która ma na celu popularyzację tematyki związanej z branżą lotniczą nie tylko w naszym województwie, ale również w kraju. Wydarzenie ma na celu zgromadzenie kreatywnych i ambitnych osób, które hackują rzeczywistość. W trakcie 48h pracy przed uczestnikami zostaną postawione zadania skupione wokół kluczowych problemów stojących przed branżą lotnicza. Pula nagród wynosi 50 tysięcy zł i stale rośnie, na najlepszych czekać będą również nagrody rzeczowe, staże i praktyki.


Organizatorzy zakładają, że w wydarzeniu weźmie udział ok. 200 uczestników, którym zostaną postawione zadania skupione wokół kluczowych problemów stojących przed branżą lotniczą. Uczestnicy będą pracować w zespołach lub w pojedynkę, optymalny zespół liczy 5 osób, im bardziej różnorodny pod względem kompetencji, tym większą ma szansę na przełomowy projekt. Efektem będą rozwiązania na różnym poziomie zaawansowania, często prototyp lub MVP, czasami projekty cząstkowe. Najlepsze pomysły zostaną wyróżnione finansowo.
Ponadto uczestnicy będą walczyć o nagrody rzeczowe, wizyty studyjne, staże i praktyki oraz nagrody specjalne ufundowane przez partnerów i organizatorów. 


Festiwal Nauki i Techniki

Wiodącymi wydarzeniami tegorocznego Festiwalu będą:


1. Ogólnopolski konkurs robotyki przemysłowej – organizowany w dniu 17 maja w siedzibie CKPiDN w Mielcu we współpracy z trzema partnerami z branży robotycznej: KUKA Polska, Yaskawa Polska, Astor oraz Centralną Komisją Egzaminacyjną. Założenia Konkursu sprowadzają się do zrealizowania przez uczniów z techników kształcących się w zawodzie technik robotyk projektów dotyczących programowania robotów oraz automatyzacji procesów produkcyjnych.


2. Panel Inteligentnych Specjalizacji będący twórczym spotkaniem interesariuszy związanych z konkretną specjalizacją zapisaną z Regionalnej Strategii Województwa Podkarpackiego. W tym przypadku z informatyką. Tematem panelu będzie ,,Sztuczna inteligencja w edukacji – szanse czy zagrożenia”, który zostanie zorganizowany organizowany w dniu 20 maja w siedzibie CKPiDN.


3. II Mielecki Konkurs modelarski ,,Klimaty lotnicze”. Jest to konkurs kartonowych i plastikowych redukcyjnych modeli samolotów, szybowców, rakiet, śmigłowców, dioram lotniczych i innych modeli związanych z lotnictwem.


4. Wystawy, warsztaty, pokazy dla uczniów:
– Poznaj świat fizyki i techniki ,,Eksperymentarium 3Z – Zobacz, Zbuduj, Zademonstruj”
– Warsztaty z wirtualnej rzeczywistości
– Warsztaty z budowy modeli latajacych- samoloty i rakiety
– Symulatory lotnicze i spadochronowe
– Planetarium astronomiczne
– Stoiska szkół oraz firm z branży lotniczej i robotycznej
– Triatlon „Laury olimpijskie i poezja”
– Quest ,Lotnicza historia Mielca” pod patronatem Prezesa Polskich Zakładów Lotniczych


5. Gala Festiwalu w dniu 20 maja, w trakcie której zostaną wręczone statuetki ,,Leonardo”w czterech kategoriach: ,,Mielecki talent”, ,,Nauka”, ,,Społeczna odpowiedzialność” ,,Innowacyjne przedsębiorstwo”.


Program Festiwalu nadal ewaluuje i zapewne pojawią się kolejne wydarzenia, tym bardziej że od tegorocznej edycji, zmienia się nieznacznie formuła Festiwalu. Każda organizacja lub grupa osób może zgłosić swoją propozycję wydarzenia mającego walory edukacyjne i popularno – naukowe.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Grupa Taneczna na Ogólnopolskim Festiwalu Tańca [FOTO]

Wiadomości Mielec

Dzieci w powiecie mieleckim

Wiadomości Mielec

Zmarł ks. Franciszek Dziedzic wieloletni proboszcz w parafii Tuszów Narodowy​

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa