W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
EsteticDent Dentysta Mielec
fratelli
Image default
Kultura i nauka Sport

Młoda naukowiec w MSMS Piłkarskie Nadzieje

Co ma wspólnego Aleksandra Snuzik z Mieleckimi Szkołami Mistrzostwa Sportowego “Piłkarskie Nadzieje”?

Po pierwsze, Aleksandra Snuzik, genialna 18-latka z Radomyśla Wielkiego, podobnie jak uczniowie tej szkoły, jest człowiekiem z pasją, a po drugie, przez pewien czas pobierała nauki w budynku, w którym teraz uczą się młodzi sportowcy. Z tym większą przyjemnością przyjęła zaproszenie dyrektor Alicji Mrozik do wygłoszenia prelekcji dla uczniów 30 października 2018 r.

Ponieważ znana z mediów młoda naukowiec pochodzi z pobliskiego Radomyśla Wielkiego, oczekiwano jej z niemałą ekscytacją. Część uczniów szczyciła się faktem, że znają osobiście jej młodszego brata. W dniu odwiedzin szkoły przez Olę, bo tak poleciła zwracać się uczniom do siebie Aleksandra Snuzik, był to prawdziwy powód do dumy.

Ola opowiadała uczniom nie tylko o swoich sukcesach naukowych. Mówiła także o krzywdzącej sile stereotypów, a okryte złą sławą słowo “cebula” nabrało w tym dniu zupełnie innego wymiaru. Młodzi piłkarze z zaangażowaniem słuchali opowieści o tym, jak usłyszana w Wielkiej Brytanii z ust 13-letniego Patricka obelga na temat Polaków – zjadaczy cebuli i pomywaczy, uruchomiła w niej motywację i niezwykłe pokłady intelektualnych możliwości, a także obudziła bakcyla naukowca. Założona w domu hodowla pantofelków i sok z polskiej cebuli, w rękach tej megazdolnej dziewczyny stały się kluczem do stworzenia substancji, która, wszystko na to wskazuje, będzie lekiem na nieuleczalną postać malarii, która na razie zabija trzy czwarte chorych. To był prawdziwy zaszczyt poznać osobę, która ma wszelkie szanse stać się w niedalekiej przyszłości stać się laureatką Pokojowej Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny.

Aleksandra Snuzik mówiła też o innych ważnych rzeczach, o których mówi się uczniom na co dzień, ale dopiero w ustach niewiele starszej genialnej koleżanki nabierają mocy. Uświadomiła uczniom, że krzywdzące komentarze oparte o stereotypy są przykre nie tylko dla osób, do których są kierowane, ale też mogą zaszkodzić karierze wypowiadającego je sportowca. W świecie ludzi podążających za pasją nie ma miejsca na obrażanie innych i leczenie swoich kompleksów. Jest miejsce na pracę i własny rozwój.

Na koniec Ola poprosiła uczniów, żeby nie zapominali o tych, którym zawdzięczają możliwość rozwoju – rodzicom. Ze szczególną atencją przywołała postać swojej Mamy, która zanim poczuła prawdziwą dumę z genialnej córki, musiała poczuć trudną do zniesienia woń towarzyszących Oli przez lata pantofelków w cuchnącej zalewnie z psującego się wołowego rosołu.

 

 

e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

1 Komentarzy

Zgryzx 10 marca 2022 (czwartek) at 02:49

Z daleka zajeżdża nachalną autopromocją. Nagroda Nobla? Poczekamy, zobaczymy.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa