W Cieniu Jupiterów Mielec
Mielec
fratelli
Image default
Informacje

Modernizacja i rozbudowa mieleckiego lotniska

W czwartek 1 lutego w Urzędzie Miejskim w Mielcu doszło do spotkania udziałowców spółki Lotnisko Mielec, którego tematem była przyszłość mieleckiego lotniska.

Na zaproszenie Prezydenta Miasta Mielca Jacka Wiśniewskiego udział w nim wzięli: Łukasz Kalinka – Prezes Zarządu Lotniska Mielec, Janusz Zakręcki – Prezes Zarządu, Dyrektor Naczelny Polskich Zakładów Lotniczych oraz Artur Wojtas – Członek Zarządu PZL Mielec i Dyrektor Serwisu i Prób w Locie.

Łukasz Kalinka przedstawił uczestnikom spotkania plan inwestycji, które pozwolą na dalszy systematyczny rozwój mieleckiego lotniska, otwierający przed nim zupełnie nowe możliwości i perspektywy.

Plan ten podzielono na trzy etapy. W pierwszym i drugim etapie wykonana ma być modernizacja 2,5 kilometrowej drogi startowej lotniska, polegająca najpierw na generalnym remoncie początkowego 800-metrowego odcinka pasa od strony progu do skrzyżowania z poprzeczną drogą startową, a następnie na wymianie nawierzchni na pozostałej części pasa startowego.  Dodatkowo w tym etapie przewiduje się budowę na jego obu końcach płaszczyzn zawracania oraz modernizację odwodnienia na całej długości drogi startowej RWY 08R/26L wraz z zabezpieczeniem tras dla przyszłej instalacji oświetlenia nawigacyjnego linii centralnej drogi startowej.

W trzecim etapie koncepcja przewiduje budowę płyty postojowej dla samolotów, wyposażonej w dwa stanowiska postojowe (w tym jedno służące do odladzania) wraz z systemem odwadniającym oraz pozostałą niezbędną infrastrukturą.

Celem tych inwestycji jest nie tylko wymiana nawierzchni betonowo-asfaltowej drogi startowej wraz z odtworzeniem jej geometrii, ale przede wszystkim otwarcie dla Lotniska Mielec zupełnie nowych perspektyw rozwojowych na przyszłość. Modernizacja pasa startowego wraz z jego rozbudową pozwoli m.in. na pełną certyfikację lotniska, a w konsekwencji na wdrożenie procedur przyrządowych do lądowania oraz na obsługę większych samolotów pasażerskich, transportowych oraz odrzutowych samolotów wojskowych.

Planowane inwestycje wymagają poważnych nakładów finansowych. Spółka Lotnisko Mielec, której właścicielem jest Gmina Miejska Mielec dysponuje obecnie wkładem własnym pozwalającym na sfinansowanie około 40 procent kosztów całego przedsięwzięcia. Zarówno Prezydent Jacek Wiśniewski jak i uczestniczący w spotkaniu przedstawiciele Polskich Zakładów Lotniczych, którzy bardzo pozytywnie odnieśli się do przedstawionej koncepcji modernizacji i rozbudowy mieleckiego lotniska, zadeklarowali pełną i wszechstronną współpracę  w kierunku znalezienia finansowego wsparcia dla realizacji tych inwestycyjnych planów.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Prezentacja Zastępców Prezydenta Miasta Mielca [VIDEO]

Wiadomości Mielec

Światowy Dzień Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane [FOTO]

Wiadomości Mielec

Niedźwiedź pojawił się w powiecie mieleckim

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa