W Cieniu Jupiterów Mielec
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec
Paliwa Mielec
fratelli
Image default
Historia Informacje Kultura i nauka

Narodowe czytanie „Quo vadis” w ZSO nr 1 w Mielcu [FOTO]

Niecodzienna uroczystość odbyła się 8. listopada 2016 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Mielcu. Uczniowie wraz z nauczycielami i zaproszonymi gośćmi z różnych mieleckich instytucji wspólnie czytali fragmenty powieści „Quo vadis”.

– Nie przypadkowo prezentowaliśmy urywki tego dzieła, bowiem rok 2016 został ogłoszony rokiem Henryka Sienkiewicza – przypomina jedna z organizatorek okolicznościowego spotkania. W sali gimnastycznej zamiast głośnych pokrzykiwań i dźwięku gwizdka, wybrzmiały najpiękniejsze opisy losów Nerona, Poppei, Winicjusza czy Ligii.

Oryginalnym interpretacjom tekstu towarzyszyła muzyka wprowadzająca klimat starożytnego Rzymu. A że powieść opisuje ludzką naturę wraz z jej wszystkimi odcieniami
– z pięknem i brzydotą, dobrem, obojętnością na krzywdę i okrucieństwem, miłością, pożądaniem i nienawiścią –  to i nastrój zmieniał się jak w kalejdoskopie. Każdy z czytających starał się oddać w interpretacji dramatyzm sytuacji, siłę miłosnych porywów, ale i komizm postaci zapisanych na kartach „Quo vadis”.

Ksiądz Waldemar Ciosek, zachwycając aktorskim kunsztem, wcielił się w postać nieobliczalnego Nerona. – Był tak przekonującym władcą Rzymu, że niektórzy zaczęli obawiać się, czy po naszej szkole nie pozostanie jedynie pogorzelisko – żartował jeden ze słuchaczy.
Z kolei po wystąpieniu Magdaleny Kriger uczniowie wyszli z propozycją, żeby aktorka wydała w formie audiobooków wszystkie szkolne lektury; zapewniali, że po takich adaptacjach wzrośnie zainteresowanie kanonem dzieł obowiązkowych. Wielu młodych odbiorców żywo reagowało na prezentacje kolegów i koleżanek, nagradzając ich wystąpienia gromkimi brawami.

Niespodziankę sprawili młodzieży nauczyciele: p. Joanna Gładyszewska, p. Mariusz Łukaszek, p. Beata Zubiel, p. Marta Horeczy, p. Agnieszka Straż, p. Edward Kociański, p. Jolanta Witek, p. Dorota Świst   p. Aneta Filas, którzy ucharakteryzowani na postacie z powieści „Quo vadis” podjęli się niełatwej misji zainteresowania wybranymi fragmentami swoich podopiecznych. Po reakcjach publiczności można sądzić, że ten egzamin zdali celująco.

 

dsc03261

 

 

Słowo czytane, muzyka, taniec i śpiew chóru złożyły się na niezwykłe widowisko, które na pewno pozwoliło przybliżyć młodym ludziom sienkiewiczowską powieść. – Jeśli uczniowie sięgną po tę książkę, dzięki temu wydarzeniu – najważniejszy cel zostanie osiągnięty, ufamy, że tak będzie – dodaje organizatorka.

Literackie spotkanie zakończyło się dyskusją, wspólnym zdjęciem i wpisami gości do kroniki. To, że warto przeczytać dzieło Sienkiewicza stało się dla uczniów oczywiste. Czytelnikowi pozostaje jeszcze samodzielnie zmierzyć się z pytaniem Quo Vadis?+

W wydarzeniu uczestniczyli wiceprezydent Mielca  – J. Myśliwiec, naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych – A. Gałkowskie, proboszcz parafii pw. Ducha Św. – ks. W. Ciosek, prezes Fundacji SOS Życie – Ł. Bielec, dyrektor SCK – J. Tejchma, dyrektor

Państwowej Szkoły Muzycznej – R. Kusek, dyrektor Muzeum Regionalnego SCK – „Jadernówka” – J. Halisz oraz M. Kriger – aktorka SCK w Mielcu.

 

 

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Pijany jechał ciągnikiem w Tuszowie Narodowym

Wiadomości Mielec

Nowa sala gimnastyczna dla II Liceum Ogólnokształcącego

Wiadomości Mielec

Spotkanie z nieletnimi w Ośrodku Kuratorskim

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa