W Cieniu Jupiterów Mielec
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec
Paliwa Mielec
fratelli
Image default
Historia Informacje

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych [FOTO]

Przedstawiciele władz samorządowych Powiatu Mieleckiego i Miasta Mielca oddali wspólnie cześć bohaterom podziemia niepodległościowego – w ramach obchodzonego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Uroczystości odbyły się przed Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych Niezłomnych na zboczu Góry Cyranowskiej w Mielcu. Udział w nich wzięli przedstawiciele władz samorządowych powiatu: Starosta Powiatu Mieleckiego Stanisław Lonczak, Wicestarosta Powiatu Mieleckiego Andrzej Bryła i Członek Zarządu Powiatu Mieleckiego Zbigniew Działowski oraz samorządu miasta – ten reprezentował Prezydent Miasta Mielca Jacek Wiśniewski. Przed Pomnikiem zjawiła się także delegacja uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 6 w Mielcu wraz z opiekunami.

Przypomnijmy, że Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest świętem państwowym od 2011 roku. Dlaczego święto przypada na 1 marca? To tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce – będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”.

Szacuje się, że w szczytowym okresie walki, w 1945 r., w podziemiu niepodległościowym działało bezpośrednio nawet 200 tysięcy osób, z czego 20 tysięcy walczyło w oddziałach partyzanckich. Kolejnych kilkaset tysięcy wspomagało ich zapewniając aprowizację, schronienie i łączność.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Dachowanie bmw w Padwi Narodowej

Wiadomości Mielec

Cztery pory roku w gminie Mielec – konkurs fotograficzny [FOTO]

Wiadomości Mielec

Kolejne zwycięstwo Czeczeńców. Handball Stal Mielec – AZS Biała Podlaska 33:27 [FOTO, VIDEO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa