Slider
Image default
Informacje

Nasz zespół znów z główną nagrodą

W Brańsku, w województwie podlaskim, od 11 lat odbywa się Międzynarodowy Festiwal Folkloru ,,Podlaskie spotkania”. W tym roku  uczestniczyły w nim zespoły folklorystyczne z USA, Turcji, Gruzji, Ukrainy, Czech, Macedonii, Kraju Basków (autonomicznego regionu w Hiszpanii), a nawet z Tajwanu.

 

,,Abrakadabra” znów wytańczyła Grand Prix

Podczas festiwalu publiczność mogła zobaczyć ponad 20 ekip. Od 6 lat w ramach festiwalu odbywa się też Ogólnopolski Przegląd Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych ,,Folklor na Bank”. Właśnie w tym przeglądzie wystąpił w tym roku mielecki zespół folklorystyczny ,,Abrakadabra”.

 

 

Zespół prowadzi instruktor tańca Alicja Skopińska-Parys, a o muzyczne przygotowanie dba Małgorzata Leśniak. ,,Abrakadabra” jest jednym z kilku zespołów Domu Kultury SCK.

Trzeba przyznać, że ten rok jest dla ,,Abrakadabry” wyjątkowy. Po wielkim sukcesie w Złotych Piaskach w Bułgarii, gdzie zespół wygrał Grand Prix festiwalu, czyli tytuł zespołu najlepszego z najlepszych spośród wszystkich kategorii wiekowych i tanecznych, tancerze z Mielca znów sięgnęli po najwyższy laur.

– Wygraliśmy ten przegląd w Brańsku bezapelacyjnie, bez żadnych wątpliwości – przekazuje Małgorzata Leśniak. – Wiem to, ponieważ obok przewodniczącej jury w skład sędziowski wchodzili wszyscy kierownicy zespołów przeglądu, a ja reprezentowałam ,,Abrakadabrę”, więc wiem, jak przebiegało głosowanie – opowiada.

Każdy z jurorów swoją pulę 4 punktów mógł przyznać tylko innym zespołom, nie własnemu, a po zsumowaniu głosów okazało się, że Grand Prix Przeglądu jednomyślnie przyznano tancerzom z mieleckiego Domu Kultury.

– Bardzo się cieszymy – mówi Małgorzata Leśniak. – Tym bardziej, że w Brańsku otrzymaliśmy nagrodę pieniężną, która pozwoli nam podreperować nasz budżet wyjazdowy. Pewnie nie wszyscy wiedzą, że jeśli chcemy gdzieś wyjechać w większości musimy sami za to płacić.

 

Dom Kultury ma pod opieką wiele zespołów i oczywiście daje nam finansowe wsparcie, z tym że jest ono jak na potrzeby zespołu niewystarczające, więc musimy zawsze wybierać między wyjazdami, a innymi rzeczami jak np. kostiumy – bardzo drogie, zarówno zakup jak i utrzymanie – warsztaty, itp.

Wyjazd do Brańska wypadł dość niespodziewanie. Instruktorki ,,Abrakadabry” wysłały zgłoszenie zespołu do przeglądu wraz z płytą demo, na podstawie której organizatorzy kwalifikowali uczestników. Jednak nie doczekały się żadnego odzewu, więc w lipcu obie poszły na urlop.

 

Wtedy właśnie przyszło zawiadomienie, że zespół został wybrany do Przeglądu wraz z kilkoma innymi zespołami folklorystycznymi, w tym np. z utytułowanym zespołem ,,Wiwaty” z Wielkopolski, który zjeździł kilkadziesiąt państw prezentując nasz folklor.

Udało się jednak zebrać 7 (a nie 8, jak zwykle) par ,,Abrakadabry”, zmienić nieco układ i pojechać do Brańska. I wygrać!

– Bardzo nas zaskoczyło, że tak niewielkie miasto jak Brańsk organizuje tak wspaniały festiwal. Tancerze prezentują się podczas tygodniowego prawie festiwalu w wielu miejscowościach gmin nieopodal Brańska, aby w finale zatańczyć w samym Brańsku – mówi Małgorzata Leśniak. – Wielkie brawa za wspaniałą organizację imprezy.

Patronem i sponsorem przeglądu jest Bank Spółdzielczy w Brańsku. – Pomyślałyśmy z zazdrością o organizatorach, którzy mają takiego sponsora. Bardzo byśmy chciały, aby nasz mielecki Przegląd ,,Pasikonik” zyskał kiedyś takiego patrona – dodaje instruktorka muzyczna.

,,Abrakadabrze” gratulujemy kolejnego sukcesu.

 

unnamed (4)

 

 

Slider

Zobacz też...

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Zaloguj

Nie masz konta?Zarejestruj się tutaj
X

Rejestracja