W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
fratelli
EsteticDent Dentysta Mielec
Image default
Informacje Przestępstwa, skandale, afery

Nasze koty wymagają większej uwagi

W Powiecie Mieleckim nie odnotowano, jak dotąd, przypadków pomoru kotów.

Taką informację przekazała Katarzyna Oleś – Bizoń, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Mielcu. Do dziś żaden z działających w regionie gabinetów weterynaryjnych nie zgłosił podejrzanego przypadku śmierci kota z objawami opisywanymi w Poznaniu, Trójmieście czy Lublinie.

Jak poinformowała K. Oleś- Bizoń, powołując się na oficjalne stanowisko Głównego Lekarza Weterynarii, „do 26 czerwca do godz. 11:00 przebadano 11 próbek w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach z czego 9 dało wynik dodatni w kierunku grypy H5N1. Dodatnie próbki pochodzą z Poznania, Trójmiasta oraz Lublina. Trwają dalsze szczegółowe badania materiału genetycznego wirusów. Wstępne badania wykluczają pochodzenie wirusa grypy, który powodował w ostatnich tygodniach zachorowania u mew”.

Główny Lekarz Weterynarii wydał zalecenia w sprawie śmiertelnej choroby kotów, o której pojawia się coraz więcej doniesień. Część przebadanych próbek dała wynik pozytywny w kierunku grypy ptaków. GLW radzi, jak zapobiegać możliwemu kontaktowi kotów z wirusem.

Jak informuje GLW, analizując dane pochodzące z innych krajów ustalono, że w celu zapobiegania możliwemu kontaktowi kotów z wirusem należy:

  • utrzymywać, jeśli to możliwe, koty w domach (ewentualne wypuszczanie zwierzęcia na balkon czy taras powinno być poprzedzone myciem podłoża z użyciem standardowych detergentów),
  • zapobiegać kontaktom kotów z innymi dzikimi zwierzętami, w tym ptakami,
  • zapobiegać kontaktom kotów z obuwiem, które używane jest poza domem,
  • karmić koty pożywieniem pochodzącym wyłącznie ze znanych źródeł,
  • myć ręce po kontakcie ze zwierzętami (zachowanie standardowych zasad higieny po przyjściu z dworu).

W przypadku pojawienia się niepokojących objawów u zwierząt Inspekcja Weterynaryjna zaleca kontakt z lekarzem weterynarii.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Kolejne warsztaty literackie Mieleckiej Grupy Literackiej

Wiadomości Mielec

Twierdza przy Solskiego zdobyta. FKS Stal Mielec – Korona Kielce. 2 : 3 [FOTO, VIDEO]

Wiadomości Mielec

Uroczyste wręczenie odznak „Zasłużony dla Rolnictwa” [FOTO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa