W Cieniu Jupiterów Mielec
Mielec
fratelli
Image default
Historia Imprezy masowe i koncerty Informacje

Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w Chorzelowie [FOTO]

Niezwykłe atrakcje czekały na wszystkich, którzy 231. rocznice Konstytucji 3 maja postanowili świętować w Gminie Mielec. Prezentacja zabytkowych pojazdów wojskowych, zaprzysiężenie strzeleckie, uroczysty biało-czerwony pochód, spotkanie z żołnierzami Brygady Wsparcia, 82 Dywizji Powietrznodesantowej Armii Stanów Zjednoczonych, mini koncert Orkiestry Dętej Dobrynin to najciekawsze z atrakcji zaprezentowanych we wtorek w Chorzelowie. 

Gminne obchody Święta Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się tradycyjnie od Mszy Świętej w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Chorzelowie odprawionej przez Andrzeja Ramsa, Proboszcza Parafii. Następnie uroczysty pochód prowadzony przez zabytkowe pojazdy Zmotoryzowanej GRH im. gen. Stanisława Maczka, Orkiestrę Dęta z Dobrynina, Jednostkę Strzelecką  2093 im. gen. broni Władysława Sikorskiego w Mielcu oraz Poczty Sztandarowe Szkół i Jednostek OSP Gminy Mielec przemaszerował przed Miejsce Pamięci Poległych w obronie Ojczyzny.

Po Hymnie Polski, wciągnięciu flagi na maszt oraz modlitwie inauguracyjnej żołnierzy Brygady Wsparcia, 82 Dywizji Powietrznodesantowej Armii Stanów Zjednoczonych jako gospodarz uroczystości do wszystkich zebranych swoje słowa skierował Józef Piątek, Wójt Gminy Mielec. – Jestem zaszczycony mogąc Państwa powitać na 231. rocznicy wyjątkowego wydarzenia, które było historycznym zwrotem w dziejach Rzeczypospolitej Obojga Narodów. To państwo było wspólnym domem wielu narodowości, języków, wyznań i kultur. Przed ponad 230 laty Polska dla wielu osób stała się bezpiecznym schronieniem i oazą spokoju. Historia na swój sposób zatoczyła koło i ta sytuacja powtarza się niestety i dziś. Gościmy w naszej Ojczyźnie uchodźców z Ukrainy, którzy w obawie o bezpieczeństwo swoje i bliskich musieli uciekać przez bestialskim atakiem Rosji. Od blisko 70 dni nasi Sąsiedzi bohatersko dają odpór agresji, której sprzeciwia się cały cywilizowany świat. Wolność i suwerenność wielu krajów niosła za sobą daninę krwi jednak chyba nikt z nas nie dopuszczał do siebie myśli, że w XXI wieku i w tak niedalekiej odległości będzie trwała wojna w której giną żołnierze, cywile kobiety i dzieci  – powiedział Wójt.   

Po przemówieniu przyrzeczenie strzeleckie włożyli kadeci z Jednostki Strzeleckiej  2093 im. gen. broni Władysława Sikorskiego w Mielcu. Następnie delegacje oraz mieszkańcy złożyli przed miejscem pamięci kwiaty oraz wiązanki. Uroczystość zakończyła defilada Pocztów Sztandarowych Ochotniczych Straży Pożarnych, Szkół oraz Organizacji Pozarządowych działających na terenie Gminy Mielec.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Prezentacja Zastępców Prezydenta Miasta Mielca [VIDEO]

Wiadomości Mielec

Światowy Dzień Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane [FOTO]

Wiadomości Mielec

Niedźwiedź pojawił się w powiecie mieleckim

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa