Konferencja „FASD w perspektywie medycznej, psychologicznej i edukacyjnej” odbyła się wczoraj w Centrum Integracji Organizacji Pozarządowych w dawnym budynku AGH przy ul. Skłodowskiej-Curie 4 w Mielcu.
Spotkanie zrealizowano w ramach miejskiego zadania publicznego pt. „Zorganizowanie i przeprowadzenie na terenie Gminy Miejskiej Mielec kampanii informacyjno – edukacyjnej dotyczącej Alkoholowego Zespołu Płodowego (FAS/FASD). Udział w spotkaniu wzięli nauczycieli wychowania przedszkolnego, nauczania początkowego kl. I-III a także pedagodzy i psychologowie.
Prezydent miasta Mielca Jacek Wiśniewski zaprosił do udziału w tej ważnej społecznie inicjatywie, jaką jest rozpowszechnianie wiedzy o Płodowym Zespole Alkoholowym.
Głównymi zagadnieniami omawianymi na konferencji było:
• FAS/FASD: teoretyczne aspekty Płodowego Zespołu Alkoholowego (FAS) oraz Spektrum Poalkoholowych Wrodzonych Zaburzeń Rozwojowych (FASD).
• Perspektywa medyczna. Projekty diagnostyczne w Polsce
• Portret psychologiczny i funkcjonowanie dziecka z zespołem FAS
• Zaburzenia pierwotne i wtórne w FAS – zapobieganie zaburzeniom
wtórnym.
W ramach kampanii zaplanowano również Warsztat dla psychologów i pedagogów „Wsparcie terapeutyczne i edukacyjne oraz systemowe dzieci z FAS/FASD”
Oba przedsięwzięcia poprowadziła dr n. med. Małgorzata Klecka – psycholog, psychoterapeuta, doktor nauk medycznych, specjalność psychiatria dziecięca. Autorka programów edukacyjno-terapeutycznych dla rodziców i dzieci (w tym programu „Fastryga” – specyficznego systemu pomocy dla osób z FAS (zespół zaburzeń występujących u dzieci, które zetknęły się z alkoholem w życiu płodowym). Autorka książki “FAScynujące dzieci” oraz innych książek i wielu publikacji.
