W Cieniu Jupiterów Mielec
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec
Paliwa Mielec
fratelli
Image default
Felietony Informacje

Pianistyczny Wielki Tydzień w Japonii [FELIETON]

Na początku lutego br. w japońskim Tokyo miał miejsce istnie Wielki Tydzień dla pianistów.

Od 6 do 9 lutego w tokijskiej Suntory Hall wystąpili 4 fantastyczni pianiści, do których należą Bruce Liu – zwycięzca Konkursu Chopinowskiego z 2021 roku, dr Rafał Blechacz- spektakularny zwycięzca Konkursu Chopinowskiego z 2005 roku, mniej znany koneserom muzyki fortepianowej Masaya Kamei oraz znakomity niewidomy pianista japoński Nobuyuki Tsujii – półfinalista Konkursu Chopinowskiego z 2005 roku. Zastanawiałem się wielokrotnie, w czym tkwi fenomen artystyczny pianistyki azjatyckiej, w szczególności japońskiej. Dlaczego na koncertach laureatów Międzynarodowych Konkursów Pianistycznych sale koncertowe w Japonii pękają w szwach?

” Oprócz typowych recitali Japończycy uwielbiają formę łączącą koncert z lekcją, kiedy nie tylko słucha się utworu, ale także poznaje jego historię oraz sylwetkę kompozytora. – U Japończyków sposób odbioru natury czy sztuki ma w sobie coś z wrażliwości dziecka – wyjaśnia Jadwiga Rodowicz, Ambasador RP w Tokyo.

Chciałbym odnieść się do postaci Pana Rafała Blechacza. Początkiem października 2018r.                spotkałem się z mistrzem podczas mojego pobytu na wymianie studenckiej Erasmus+  w Niemczech, pod budynkiem Polskiej Misji Katolickiej w Dortmundzie. Pianista zaskoczył mnie informacją, że przed każdym koncertem w świecie odmawia cały różaniec, co dwa tygodnie chodzi do spowiedzi, w październiku uczęszcza na nabożeństwa różańcowe. Przed każdym koncertem, jeśli to tylko jest możliwe – uczęszcza na Mszę Świętą. Chwali Boga swoją muzyką. Warto nadmienić, że podczas Konkursu Chopinowskiego, po każdym z etapów prywatnie pielgrzymował na Jasną Górę, dziękując Matce Bożej za pomyślność podczas zmagań konkursowych i prosząc o dalszą opiekę w kolejnych etapach przesłuchań. Niesamowite, że po zagraniu 600 koncertów w świecie ponownie przybył przed częstochowski Tron aby dziękować Madonnie za matczyną opiekę w życiu.

Wychował się w bardzo wierzącej rodzinie. Rodzice zaszczepili w nim miłość do Maryi oraz różańca św. Od najmłodszych lat  organistował  w rodzinnym kościele. Od dziecka opiekował się niepełnosprawną babcią. Honoraria za koncerty oddaje na głodujące dzieci w Afryce oraz na rzecz ofiar wojny w Ukrainie.  Jest bardzo skromnym człowiekiem. W wywiadach podkreśla, że wiara w Boga daje mu siłę do życia. Nie imponuje mu duch tego świata. Dla mnie człowiek- perełka.

22.02.2024 Mielec

Michał Gawle

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Potrzebna pomoc dla Dawidka z Woli Mieleckiej potrąconego przez samochód

Wiadomości Mielec

Pijany jechał ciągnikiem w Tuszowie Narodowym

Wiadomości Mielec

Nowa sala gimnastyczna dla II Liceum Ogólnokształcącego

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa