W Cieniu Jupiterów Mielec
navigator
fratelli
Image default
Informacje

Poezja Danuty Rusin w trzeciej odsłonie

15 listopada 2019 roku w Domu Kultury w Przecławiu odbyła się promocja trzeciego już tomiku poezji Danuty Rusin ,,Wiersze zadane”.

Danuta Rusin jest członkinią TMZM im. prof. Władysława Szafera w Mielcu i Mieleckiej Grupy Literackiej ,,Słowo” będącej podmiotem organizacyjnym TMZM. Danuta Rusin należy również do Klubu Środowisk Twórczych (KŚT)działającym przy TMZM i tego dnia można było zobaczyć również jej piękne szkice i obrazy wkomponowane w prace innych artystów-członków KŚT.

Wernisaż wystawy zatytułowanej „Jesienne inspiracje” miał miejsce dzień wcześniej, a wystawa stanowiła prawdziwą okrasę poetyckiego wieczoru Danuty Rusin.
Spotkanie rozpoczęła sama Autorka witając licznie zgromadzonych gości.

Na promocję przybyli prezes TMZM Janusz Chojecki z małżonką, prezes MGL „Słowo” Aleksandra Piguła, członkowie MGL: Jan Stępień, Adam Kopacz , Justyna Ryczek, Ewa Siembida, przewodnicząca Rady Miasta w Przecławiu Monika Skowrońska-Ziomek, radna Rady Powiatu Mieleckiego Maria Orłowska, skarbnik Gminy Przecław Joanna Krzempek, Józefa Krzak- prezes stowarzyszenia Przecławski Krąg ze swoimi członkami, reprezentacja UTW w Mielcu i KŚT, rodzina poetki, przyjaciele i liczni miłośnicy poezji.

Promocję poprowadziła pracująca w tamtejszym Domu Kultury animatorka kultury, a prywatnie córka Autorki- Eliza Rusin, która z wrodzoną gracją i po mistrzowsku przeprowadziła wywiad z bohaterką wieczoru, wyjaśniając obecnym kulisy powstania promowanego tomiku i wcześniej wydanych utworów: „ Anioły” i ,,Autograf”. Recytacji wierszy podjęli się Maria Orłowska i Jan Stępień, a także sama Autorka i jej przyjaciele , którzy, jak się okazało, zainspirowali poetkę do napisania promowanego tomiku „Wiersze zadane”. Recytacji towarzyszyły liczne anegdoty , dzięki którym Danuta Rusin pokazała swoje nowe oblicze.

Dopełnieniem przemiłego wieczoru była oprawa muzyczna w wykonaniu zespołu muzycznego ,,BLESS” w składzie Barbara Sawuła i Paweł Partyka. Przepiękny wokal Pani Barbary i akompaniament Pana Pawła nagradzany był gromkimi brawami i zapewne nie raz będziemy mieli okazję podziwiać ich talent. Była to prawdziwa uczta muzyczna. Prezes TMZM Janusz Chojecki wręczając Autorce bukiet kwiatów i gratulując Jej talentu i ogromnego zaangażowania w działalność obu klubów TMZM, stwierdził, iż uczestniczył w znakomicie przygotowanym i zrealizowanym spektaklu poetycko-muzycznym.

Prezes MGL ,,Słowo” Aleksandra Piguła podkreśliła, że Danuta Rusin jest przykładem na to, jak pięknie można się rozwijać w procesie twórczym i jakie postępy zrobiła bohaterka wieczoru po warsztatach literackich i aktorskich przeprowadzonych przez MGL „Słowo”. Na zakończenie Eliza Rusin zaprosiła na poczęstunek zorganizowany przez TMZM i Rodzinę Poetki , po czym długa kolejka chętnych ustawiła się po autografy i każdy wyszedł z tomikiem i prezentem własnoręcznie zrobionym przez Autorkę, a całość została uwieczniona wspólnymi zdjęciami.

W imieniu Autorki , prezesa TMZM Janusza Chojeckiego, Zarządu Towarzystwa i własnym, dziękuję dyrektorowi Samorządowego Centrum Kultury w Przecławiu Panu Robertowi Darłakowi za umożliwienie zorganizowania spotkania w tak wspaniałym miejscu. Dziękuję władzom Przecławia; Pani Monice Skowrońskiej -Ziomek i Pani Joannie Krzempek. Pani Elizie Rusin dziękuję za zorganizowanie i profesjonalne prowadzenie spotkania , wszystkim pracownikom tamtejszego Domu Kultury za pomoc : Pani Justynie Bieszczad, Pani Elżbiecie Wilaszek, Panu Marcinowi Dorociakowi. Dziękuję Pani Jolancie Halik za udostępnienie elementów dekoracji, zespołowi ,,BLESS” za oprawę muzyczną.

Specjalne podziękowanie kieruję do Marka Przygody za całą pracę techniczną związaną z edycją i wydaniem tomiku „Wiersze zadane”, i Teresy Pyzik za korektę, a Zarządowi TMZM za wsparcie finansowe procesu wydawniczego. Dziękuję recytującym: Janowi Stępniowi i Marii Orłowskiej oraz przyjaciółkom Autorki : Monice Podgórskiej, Ewie Stawarz, Gertrudzie Czapidze, Alicji Sowiżdżał, Ewelinie Opieli, Kindze Rusin i Elizie Rusin. Wszystkim uczestnikom spotkania dziękuję za przybycie i wspaniałą atmosferę, i zapraszam na kolejne spotkania poetyckie Mieleckiej Grupy Literackiej ,,Słowo” TMZM.

Aleksandra Piguła, Mielec, 17.11.2019

Zobacz też...

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa