W Cieniu Jupiterów Mielec
Mielec
fratelli
Image default
Galerie Imprezy masowe i koncerty Informacje Kultura i nauka Multimedia Propozycje weekendowe Relacje z wydarzeń Rozrywka

Pokazał pamiątki z wojska. Wystawa Aleksandra Gładysza otwarta [FOTO]

W piątek 21 października w Galerii Stowarzyszenia Kulturalnego JARTE odbył się wernisaż wystawy fotograficznej „Pamiątka z wojska” Aleksandra Gładysza. Na ekspozycji znalazły się zdjęcia popularnych niegdyś chust, jakie robili żołnierze przechodzący do rezerwy oraz innych pamiątek z wojska.

Wernisaż rozpoczął prezes JARTE Krzysztof Gładysek, który powitał uczestników imprezy oraz opowiedział o tradycji chust. Następnie głos zabrał Aleksander Gładysz.

– Zacząłem ten projekt kilka lat temu od chust, które znalazłem gdzieś między znajomymi. Następnie miałem przerwę w pracy, aż do ubiegłego roku, kiedy to stwierdziłem, że należy go dokończyć. Informację o projekcie umieściłem w mediach społecznościowych. Następnie dzięki panu Potockiemu znalazła się w Radiu Rzeszów. W odzewie kilkanaście osób zadzwoniło i powiedziało, że mają pamiątki z wojska – nie tylko chusty, ale również np. ciupagi czy znaczki. – powiedział autor wystawy – W sumie sfotografowałem kilkadziesiąt osób, z tego 32 zdjęcia znalazły się na wystawie.

Autor prezentuje dokumentację fotograficzną z sentymentalnej podróży w przeszłość. Jej trasa prowadziła po materialnych i niematerialnych wspomnieniach z odbywanej przed laty zasadniczej służby wojskowej. Tymi wspomnieniami podzielili się z nim mężczyźni, którzy wtedy musieli spełnić swój obowiązek wobec państwa. Głównym artefaktem wystawy jest chusta wykonywana przez każdego żołnierza na zakończenie wojska. Chusty, ich właściciele i inne przedmioty to bohaterowie zdjęć wystawy Aleksandra Gładysza „Pamiątka z wojska.”

Wystawę można oglądać do 27 listopada w Galerii JARTE przy ul. Chałubińskiego 6 w Mielcu.

Aleksander Gładysz urodził się w  1967 roku. Jest członkiem krakowskiego oddziału  Związku Polskich Artystów Fotografików oraz kolektywu fotograficznego Stowarzyszenia Kulturalnego JARTE. Miłośnik i propagator fotografii, brał udział wielu wystawach fotograficznych i festiwalach podróżniczych, uczestnik i laureat konkursów fotograficznych.

wcj24.pl

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

  ” Ostry dyżur literacki „. Warsztaty Mieleckiej Grupy Literackiej SŁOWO

Wiadomości Mielec

10 lat – Fundacji Biało-Czerwone Skrzydła [FOTO]

Wiadomości Mielec

„Na językach” – Konkursu Piosenki Obcojęzycznej [FOTO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa