Powrót Króla !!! – Otwarte Mistrzostwa Polski Akrobacyjnych Modeli Halowych.

2 i 13 marca w Pruszkowie k. Warszawy w hali BGŻ Arena odbyły się jedne z ważniejszych, tegorocznych zawodów dla modelarzy z modelarni CKPiDN Mielec – Otwarte Mistrzostwa Polski Akrobacyjnych Modeli Halowych.

W tym roku oprócz biorącego udział w imprezach halowych Bartosza Kaźmierskiego pojawił się także Eryk Halaburda i Wojciech Koszelski. Towarzyszył im trener Grzegorz Goryczka. Zawody okazały się być nadspodziewanie udane dla całej mieleckiej ekipy, która przywiozła aż 4 medale, w tym dwa złote i dwa brązowe.

Bartosz Kaźmierski, uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu, zadebiutował dokładnie dwa lata temu na takich samych zawodach w kategorii Aeromusical’u, czyli akrobacyjnym lataniu w rytm muzyki. Zaskakując wszystkich, dzięki swojej ciężkiej pracy wygrał Mistrzostwa Polski i pokazał, że można stać się od razu sportowcem najwyższej rangi.

Po kolejnych sukcesach, tym razem w modelarstwie kosmicznym, próbował obronić tytułu w lutym 2015r. w Warszawie. Niestety, nie powtórzył zeszłorocznego wyczynu, ale zajął bardzo wysokie trzecie miejsce. Próbując swoich sił w równie trudnej kategorii – akrobacji precyzyjnej – zdobył  kolejny brązowy medal. Wkrótce został jednym z reprezentantów Polski w Aeromusical’u w zawodach „Polish Challenge” rozegranych podczas Mistrzostw Świata Halowych Modeli Akrobacyjnych F3P , gdzie zajął trzecie miejsce w kategorii juniorów.

Był to pierwszy w historii przypadek kiedy polski zawodnik osiągnął medalowe miejsce na imprezie tak dużej rangi w modelarstwie halowym. Po całorocznych przygotowaniach, wprowadzaniu ogromnej ilości poprawek zarówno w zaprojektowanym i zbudowanym przez siebie modelu przy użyciu najnowszych technologii, jak i programie lotu, Bartosz wygrał Aeromusical na  Mistrzostwach Polski w 2016 roku,  odzyskując tym samym tytuł Mistrza Polski.

Tym razem prowadził pewnie w każdej rundzie i zgodnie z opiniami innych zawodników bezsprzecznie był najlepszy, jeszcze bardziej zbliżając swój poziom latania do ścisłej, światowej czołówki. Co ciekawe, jako jeden z dwóch pierwszych Polaków w historii zawodów modelarskich, wykonywał w swoim programie niezwykle trudną figurę 4D wykorzystującą wsteczny ciąg pozwalający na ustawienie modelu w nieruchomej pozycji przodem w kierunku ziemi, co daje wrażenie braku grawitacji.

Rywalizacji ciąg dalszy

Po wyczerpującej walce w Aeromusical’u  nadszedł czas na wyścigi F5K  polegające na  wykonaniu od 5 do 10 okrążeń wokół dwóch pylonów w czteroosobowych grupach, z których do kolejnych etapów przechodzi dwójka najlepszych pilotów.

Po kwalifikacjach nadchodzi czas na półfinał, a najlepsi mierzą swoje siły w finale. Bartosz wygrywając pierwszy i drugi etap dostał się do samego finału. Udało się to także drugiemu z mielczan – Erykowi Halaburdzie, uczniowi Gimnazjum nr 2 w Mielcu, co stworzyło bardzo komfortową sytuację – mieliśmy  zagwarantowany kolejny medal. Należy dodać, że w tym roku  doszło do bardzo dużego wzrostu poziomu umiejętności polskich zawodników w kategorii Aeromusical’u oraz F5K, co sprawiło, że zaciętość walki w ostatnim locie wyścigów była na poziomie najlepszych pilotów światowych.

Prędkości modeli były tak zawrotne, że ciężko było nadążyć za nimi wzrokiem, a jak mówi sam Bartosz, sprzęt, który w zeszłym roku mógł zapewnić prowadzenie bez wykorzystywania jego maksymalnych możliwości, w tym roku musiał być użyty w każdym procencie. Przez cały lot finałowy większość modeli dzieliły dosłownie centymetry, silniki były przeciążane niemal przez cały czas, a prędkości najprawdopodobniej przekraczały 70, a być może nawet 80 km/h.

Po tym trudnym zadaniu Bartosz Kaźmierski znów uplasował się na pierwszym miejscu, tym samym wygrywając wszystkie kategorie, w których brał udział, a Eryk Halaburda zdobył brązowy medal, co wywołało ogromne zaskoczenie wśród wszystkich pozostałych zawodników, ponieważ były to jego pierwsze zawody halowe rangi Mistrzostw Polski.

Młody talent Wojciech Koszelski uczeń 2 Gimnazjum, najmłodszy zawodnik reprezentujący Mielec, również wywołał sensację zajmując trzecie miejsce w wyścigu w kategorii Juniorów. Zarówno Eryk, jaki i Wojciech próbowali także swoich sił w klasie F3P – Klub, czyli akrobacji precyzyjnej dla początkujących i zdobyli kolejno  siódme i dziewiąte miejsce.

Jak zaznaczył trener wszystkie medale zostały wywalczone modelami zaprojektowanymi i wykonanymi w Akademii Leonardo przy CKPiDN w Mielcu, co przyniosło dodatkową satysfakcję z uzyskanego wyniku.

Jak mówią modelarze, są bardzo zadowoleni wspaniałym rozpoczęciem tegorocznego cyklu zawodów, ale cały czas mają nadzieję, że kolejne imprezy  przyniosą równie świetne rezultaty.