W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Informacje

Profilaktyczna akcja mieleckiego szpitala zakończona sukcesem

Blisko 50 kobiet w zróżnicowanym wieku skorzystało z darmowych badań cytologicznych zorganizowanych z okazji Dnia Kobiet. Akcję przeprowadził Szpital Specjalistyczny im. Edmunda Biernackiego w Mielcu wraz ze Starostwem Powiatowym w Mielcu.

Bezpłatne badania profilaktyczne odbyły się w sobotę, 10 marca. Z oferty skorzystały te panie, które wcześniej telefonicznie zarejestrowały swój udział – łącznie 48 kobiet w wieku od 20 do 74 lat. – Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Córki zapisały na badania matki, synowa przyszła razem z teściową, mama pierwszy raz przyprowadziła na badania córkę. Wszystkie panie były świadome ważnej roli profilaktyki, co również bardzo nas cieszy – podkreśla Małgorzata Błażejowska, kierownik Pracowni Cytologii w Szpitalu Specjalistycznym im. Edmunda Biernackiego w Mielcu, przypominając, jak ważnym badaniem jest cytologia.

Cytologia jest to najskuteczniejszą metodą profilaktyki raka szyjki macicy, pozwalającą wykryć stany przednowotworowe i nowotworowe w czasie, gdy nie dają one jeszcze żadnych objawów, a także – pozwalającą ocenić, czy znajdujemy się w grupie ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy. Cytologia nie powinna nasuwać jednak tylko skojarzeń z chorobą nowotworową. Wykonanie jej pozwala wykryć również inne zmiany na szyjce macicy tj. nadżerki czy stany zapalne. – Tak też było w przypadku przebadanych podczas akcji pacjentek. U pięciu z nich wykryliśmy zmiany odczynowe i zapalne. Grożącej nowotworem śródnabłonkowej neoplazji nie stwierdziliśmy u żadnej z pań – mówi Małgorzata Błażejowska.

Wiele pacjentek, które odwiedziły nas 10 marca, chwaliło możliwość darmowej diagnostyki – zaznacza dyrektor mieleckiego szpitala Leszek Kwaśniewski. – Mamy nadzieję, że uda nam się przeprowadzić kolejne tego typu akcje, a najbliższą z nich ukierunkować – tym razem – na mężczyzn. O szczegółach z pewnością niedługo poinformujemy – dodaje dyrektor.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Bezpłatne badania mammograficzne. Zbadaj się i zyskaj spokój !

Wiadomości Mielec

Szkoły przyjazne utalentowanym uczniom

Wiadomości Mielec

Zmiany w składzie kadry PGE FKS Stal Mielec [VIDEO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa