W Cieniu Jupiterów Mielec
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec
Paliwa Mielec
fratelli
Image default
Historia

Rada Powiatu Mieleckiego odznaczyła Eugeniusza Szyfnera

Eugeniusz Szyfner w czasie II wojny światowej uratował życie dziewięciorga Żydów. Po tym, jak odznaczony został przez władze izraelskie i prezydenta RP, nadszedł czas na wyróżnienie o charakterze lokalnym. To wręczyła mu Rada Powiatu Mieleckiego.

Pretekstem do uhonorowania zasłużonego mieszkańca naszego powiatu stały się dwie wyjątkowe okazje: świętowany 6 marca Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata oraz przypadająca na 9 marca 75. rocznica Zagłady Żydów Mieleckich.

To właśnie 75 lat temu Eugeniusz Szyfner, ratując życie Żydów, wykazał się bohaterską i pełną odwagi postawą – mówił na początku sesyjnych obrad we wtorek, 21 lutego, Marek Kamiński, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Mieleckiego.

Do słów uznania dla wojennego bohatera włączył się również Starosta Powiatu Mieleckiego Zbigniew Tymuła. – Jestem dumny z tego, że mamy w swoim powiecie takich ludzi jak Eugeniusz Szyfner. Wierzę, że dzięki swoim dokonaniom na stałe zapisze się on na kartach historii, dając przykład młodszym pokoleniom – powiedział, wręczając pamiątkową statuetkę oraz list gratulacyjny córkom odznaczonego mężczyzny: Halinie Sypek i Lidii Wiącek.

 Bohater obchodzący w tym roku swoje 95. urodziny niestety nie mógł osobiście pojawić się na sesji. – Chciałyśmy oszczędzić ojcu wzruszeń, których w ostatnim czasie, za sprawą kolejnych odznaczeń, miał bardzo wiele. W jego imieniu serdecznie dziękujemy jednak za przyznane przez Państwa wyróżnienie – powiedziała Halina Sypek.

 

 

Eugeniusz Szyfner urodził się w 1922 roku w Tarnowie. W czasie drugiej wojny światowej, wraz z matką i młodszym rodzeństwem mieszkał w Chorzelowie, pracując na roli, a także dozorując majątek ziemski Karola Stanisława Tarnowskiego. Jako 17-latek stał się świadkiem jednej z pierwszych na Podkarpaciu zbrodni nazistowskich na ludności żydowskiej. To właśnie dzięki bezpośredniemu odczuciu okrutności wojny, młody Szyfner postanowił za wszelką cenę nieść pomoc prześladowanym Żydom. Od marca 1942 roku do sierpnia 1944 roku, ryzykując własne życie, uratował ich łącznie dziewięciu.

Za swoje zasługi, w listopadzie 1996 roku, Eugeniusz Szyfner odznaczony został najwyższym izraelskim odznaczeniem cywilnym, przyznawanym przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Jad Waszem w Jerozolimie: tytułem Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata. Dokładnie dwadzieścia lat później, z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy, odebrał kolejne zaszczytne wyróżnienie w postaci Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski.

 

 

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Relikwie rodziny Ulmów w Parafii pw. Trójcy Przenajświętszej [FOTO]

Wiadomości Mielec

Znani zasłużeni nauczyciele obchodzili jubileusz

Wiadomości Mielec

Czy Mielec powróci do lotniczej potęgi? [FOTO, VIDEO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa