W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
EsteticDent Dentysta Mielec
fratelli
Image default
Galerie Informacje Kultura i nauka Materiały video

Relacja uczniów ZSB z pobytu w Słowenii [FOTO, VIDEO]

Kolejna grupa 10 uczniów Zespołu Szkół Budowlanych wyjechała w dniach 15-20.05.2022 do Słowenii w  projekcie Erasmus+ „Wartości UE dla Integracji w Szkole” .

Wspólnie z uczniami ze Słowenii, Włoch i Hiszpanii pracowaliśmy nad Jednością w Różnorodności.

Pierwsze zajęcia integracyjne w Osnovna Sola w mieście Pivka to gry: Rozplątajmy się, Płatki kwiatów, Gdzie należysz?

Promowaliśmy kultury narodowe przez uczenie się narodowych tańców (Paquito el chocolatero,  tarantella i polski polonez) a nauczycielami byli oczywiście uczniowie. W integracji pomagało też wspólne gotowanie narodowych potraw, w tym polskich pierogów. Kolejnym sposobem na integrację i lepsze poznanie się w międzynarodowych grupach było przedstawienie skeczy w językach narodowych. Nie było łatwe nauczenie obcokrajowców skeczu w języku polskim, było dużo śmiechu, nauki wymowy nowych dźwięków, ale po wielu próbach został przedstawiony mistrzowsko, z lekko brzmiącym akcentem.

Całodzienne przebywanie razem, wspólne posiłki, gra w piłkę, śpiew przy gitarze oraz dyskoteka jednoczyły nastolatków i ukazywały, ile wspólnego ze sobą mają młodzi ludzie mimo różnych krajów pochodzenia. Wykazując rozmaite zdolności, zaprezentowaliśmy w różnych wymiarach bogactwo kultury europejskiej. Potrawy smakowały wyśmienicie, skecze rozbawiły publiczność i zachwycaliśmy się tańcami regionalnymi. 
Mieliśmy zaszczyt zwiedzać pałac prezydenta Słowenii pana Borut Pahor i być świadkiem wprowadzenia na urząd wybranej w ostatnich dniach marszałek parlamentu Słowenii pani Urszka Klakocar. Podziwialiśmy podarunki dyplomatów z całego świata i obserwowaliśmy pracę urzędników pałacu. 

W sali obrad delegacji międzynarodowych prezydent poczęstował uczniów lodami, a nauczyciele przekazali mu pamiątki z Mielca. Poznaliśmy też tam uczestników innego projektu Erasmus+ z Niemiec i Turcji.  Na placu przed parlamentem wypuściliśmy gołębie pokoju w solidarności z Ukrainą.
Zwiedziliśmy słynne atrakcje turystyczne Słowenii: jedną z najpiękniejszych w Europie krasową jaskinię Postojna, wpisaną na listę UNESCO naturalną jaskinię Skocjan i wydrążony w skale zamek Predjama, z niesamowitą historią Erazma, bohatera narodowego Słowenii.Zwiedziliśmy Lublanę, stolicę Słowenii: stare miasto, zamek z kazamatami i tarasem widokowym, dzielnicę rządową i kilka urokliwych mostów.

Na Moście Pokoju każdy z 53 uczestników projektu Erasmus+ zawiesił swoją kłódkę z własnoręcznie wypisaną tą Wartością Unii Europejskiej, która jest dla niego najważniejsza w integracji.

Kolejny wyjazd Erasmus+ 2022 pokazał młodzieży ZSB, że różnimy się bardzo, ale również wiele nas łączy. Nawiązane kontakty z nowymi przyjaciółmi będą z pewnością utrzymane, a z pokonaną barierą w mówieniu po angielsku będzie łatwiej podróżować po świecie.

e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa