W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
EsteticDent Dentysta Mielec
fratelli
Image default
Informacje

Rozkład jazdy w kulturze – luty

Wystawa – Styczeń – maj

Od 26 stycznia do 5 maja w murach Pałacyku Oborskich – siedzibie Muzeum Regionalnego SCK można zwiedzać nową czasową wystawę poświęconą postaci Władysława Żurawskiego.

Władysław Żurawski był wybitnym artystą – drzeworytnikiem okresu 20-lecia międzywojennego i czasów powojennych. W latach 1944-1951 oraz od 1958 roku aż do śmierci mieszkał w Mielcu. Przez kilka lat uczył także w Państwowym Gimnazjum i Liceum Koedukacyjnym im. S. Konarskiego (obecnie I Liceum Ogólnokształcące im. S. Konarskiego).

W jego pracach czuć kresowy klimat małych miasteczek, barwność huculszczyzny, radość codziennego życia. Stawiany jest obok najwybitniejszych grafików polskich tamtego czasu takich jak Władysław Skoczylas czy Zofia Stryjeńska. Zdobywał nagrody na licznych konkursach w Europie oraz Stanach Zjednoczonych. W okresie PRL Żurawski jako artysta został zapomniany.

Na wystawie można zobaczyć znaczną liczbę prac artysty, zarówno drzeworytów, jak też obrazów olejnych i akwarel. Tematyka jego prac jest bardzo szeroka, od portretów, poprzez scenki rodzajowe, wyobrażenia pór roku, po widoki Mielca.

2 lutego

Wernisaż wystawy

W galerii ESCEK 2 lutego o godz. 18 odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Dominiki Paczkowskiej. Obrazy Paczkowskiej będziemy mogli oglądać do 20 lutego.

 

* * *

Malarka Dominika Paczkowska urodziła się w Krośnie w 1965 r. Jest absolwentką Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. Ukończyła studia na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego z tytułem licencjata z grafiki oraz magistra sztuki w pracowni malarstwa. prof. Antoniego Nikla i prof. Marka Pokrywki. Jest członkiem ZPAP o/Kraków, a za wybitne osiągnięcia w dziedzinie artystycznej otrzymała Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wyróżnienie w konkursie akwareli „Ściana wschodnia” w Rzeszowie oraz nagrodę burmistrza Foieni (Rumunia) za obraz „Dom”. Zajmuje się malarstwem, grafiką, witrażem. Jej monumentalne realizacje witrażowe znajdują się zarówno w budynkach prywatnych, jak również użyteczności publicznej oraz w kościołach na Podkarpaciu.

Do 2017 roku wzięła udział w 100 wystawach zbiorowych, w tym 75 poplenerowych wystawach malarskich w Polsce, jak również w Rumunii, na Ukrainie, Słowacji, Węgrzech, w Macedonii, Czarnogórze, Grecji i Serbii. Ma za sobą 29 wystaw indywidualnych w Polsce i zagranicą: w Chorwacji, Słowacji i Serbii. Jest organizatorem sympozjów oraz komisarzem międzynarodowych plenerów malarskich.

 

3 lutego

Wystawa

3 lutego o godz. 17 w Pałacyku Oborskich, siedzibie Muzeum Regionalnego, odbędzie się wernisaż wystawy poplenerowej ,,Lato w środku zimy”.

 

* * *

Na wystawie obejrzymy obrazy mieleckich twórców. Organizatorem wystawy są: Muzeum Regionalne oraz Stowarzyszenie Twórców Kultury Plastycznej w Mielcu.

 

6 lutego

Koncert

6 lutego, godz. 18, sala widowiskowa Domu Kultury SCK – koncert utalentowanych, młodych pianistów wraz z Narodową Lwowską Orkiestrą Kameralną AKADEMIA.

Bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasie Kina Galaktyka (dni robocze od godz. 12.00, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem, środy – kasa nieczynna).

 

* * *

Koncert odbędzie się w ramach XIII Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic”. Impreza, która co roku odbywa się w Sanoku, skupia młodych pianistów z Polski i krajów ościennych. Jej znakiem rozpoznawczym są koncerty w Sanoku i wielu miastach w regionie. Od lat jednym z miejsc koncertowych młodych artystów jest właśnie Mielec. W tym roku usłyszymy pianistów z Polski, Ukrainy, Rosji i Litwy z towarzyszeniem znakomitej NARODOWEJ LWOWSKIEJ ORKIESTRY KAMERALNEJ AKADEMIA pod dyrekcją prof. Igora Pylatyuka (Ukraina); kierownikiem artystycznym i koncertmistrzem-orkiestry jest prof. Artur Mykitka (Ukraina).

W roli gospodarza wieczoru wystąpi prof. Piotr Biskupski w programie koncertu usłyszymy utwory Bacha, Mozarta, Henryka Mikołaja Góreckiego i Chopina.

7 lutego

Koncert

Koncert karnawałowy ,,Słynne tanga i walce” Mieleckiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Franciszka Wyzgi – 7 lutego, godz. 19, sala widowiskowa Domu Kultury SCK.

Bilety w cenie 15 zł do nabycia w kasie Kina Galaktyka (dni robocze od godz. 12.00, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem, środy – kasa nieczynna).

 

* * *

Koncert karnawałowy to jeden z najbardziej lubianych koncertów Mieleckiej Orkiestry Symfonicznej. Zapraszamy na karnawałowe szaleństwo w estetycznym, klasycznym wydaniu, z najpopularniejszymi światowymi formami tanecznymi w symfonicznej aranżacji w roli głównej. Koncert karnawałowy MOS to konsekwentnie budujący swoją renomę „lżejszy” artystyczny suplement Koncertów Noworocznych.   

 

8 lutego

Spektakl teatralny dla dzieci

Spektakl ,,Calineczka” Teatru ,,Maska” w Rzeszowie – 8 lutego, godz. 11, sala widowiskowa Domu Kultury SCK.

Bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasie Kina Galaktyka (dni robocze od godz. 12.00, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem, środy – kasa nieczynna, w dniu spektaklu kasa czynna od godz. 10.00)

 

* * *

Wśród licznych atrakcji, jakie SCK przygotowuje dla uczniów mieleckich szkół na czas ferii, jest spektakl teatralny. W tym roku ,,Calineczka” w wykonaniu Teatru Maska z Rzeszowa.

Ta historia zaczyna się od magicznego ziarenka, z którego wyrósł piękny kwiat a w nim śliczna dziewczynka. Była ona tak mała, że płatek róży służył jej za kołdrę, a łupinka orzecha była jej kołyską.

Przygody „Calineczki” – niewielkiej dziewczynki z magicznego ziarenka – ukazują świat z perspektywy małego dziecka. Zarówno dla niego, jak i dla maleńkiej bohaterki przedstawienia wszystko wokół jest ogromne, nowe i intrygujące, ale przez swój ogrom – czasem także straszne. Twórcy spektaklu, aby oddać skalę otaczającego Calineczkę świata, postawili na wykorzystanie ciekawych, wielkich form, które dzięki aktorom zaczynają tworzyć sceniczną rzeczywistość. Ukazując widzom – także tym dorosłym – rzeczywistość widzianą oczyma malca, stawiają na te środki teatralnego wyrazu, które są najmocniej przez dzieci odbierane.

 

23 lutego

Wystawa

Wernisaż wystawy poplenerowej w galerii ESCEK 23 lutego o godz. 18. Wystawę można będzie oglądać do 18 marca.

 

* * *

Od wielu lat w Kolbuszowej i Łańcucie odbywają się każdego lata plenery malarskie, w których uczestniczy wielu artystów z Polski i zagranicy. Pokłosiem plenerów jest wystawa z najciekawszymi pracami. Wystawa prezentowana jest w kilku galeriach w Polsce. Mielecka Galeria ESCEK od lat jest wśród tych miejsc, gdzie można zobaczyć obrazy i rzeźby stworzone podczas tych plenerów.

e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa