W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
fratelli
EsteticDent Dentysta Mielec
Image default
Historia Informacje Inne i charytatywne Kultura i nauka

Rozwiąż charytatywne Dyktando na Święto Niepodległości i pomóż potrzebującym!

Pomimo trudności, jakich nastręczają nam niektóre reguły ortograficzne, język pozostaje najważniejszym narzędziem w rękach prawdziwego patrioty. 11 listopada Polki i Polacy już po raz drugi będą mogli sprawdzić swoją wiedzę w bezpłatnym Dyktandzie na Święto Niepodległości i jednocześnie zrobić coś dobrego dla potrzebujących. Organizator za każde rozwiązane dyktando przekaże złotówkę na wybrany przez internautów cel charytatywny. Im więcej uczestników, tym więcej pieniędzy trafi na akcje społeczne.

„Pośrodku Orlej Perci, gdzieś pomiędzy Kozim Wierchem a nienazwaną przełęczą nad Zawratem…”. Tymi oto słowami rozpoczęło się pierwsze charytatywne Dyktando na Święto Niepodległości zorganizowane w 2020 roku przez portal edukacyjny Dyktanda.pl. W tym roku po raz drugi będziemy mogli wykazać się znajomością zasad języka polskiego i udowodnić, że polskość leży nie tylko między wierchem a przełęczą, ale też między „h” i „ch”.

W tę i we w tę przez język polski

Przypadkowe, na pozór, reguły ortograficzne mają swoje źródło jeszcze w średniowieczu, kiedy to ustalano zasady zapisywania typowych dla języka słowiańskiego dźwięków, których brakowało w alfabecie łacińskim. Dyktando jest więc okazją nie tylko do sprawdzenia zdolności językowych, ale także pomaga w przekazywaniu historii polszczyzny, która kryje się chociażby za rozróżnieniem liter „u” i „ó”.

Dyktando na Święto Niepodległości zostało opracowane przez członków Fundacji Języka Polskiego, w taki sposób, aby poziomem trudności odpowiadało poszczególnym grupom wiekowym. Dzięki temu do zabawy przystąpić mogą wszyscy chętni, zarówno uczniowie 1 klasy szkoły podstawowej, jak i dorośli. Do udziału w akcji zachęca prezes Fundacji – dr Magdalena Wanot-Miśtura i zdradza, jak w tym roku wyglądał proces przygotowania zadania:

Święto Niepodległości to świetna okazja, aby sięgnąć po różne wątki z polskiej kultury i historii. Przygotowując dyktando, nawiązywaliśmy do tradycji przedwojennych, przywołaliśmy postaci, które na różne sposoby budowały wtedy nasze państwo, ale także odwołaliśmy się do wspólnych wartości. Kiedy mieliśmy już temat, zaczęliśmy szukać trudnych ortograficznie słów i układać z nich spójną opowieść – mówi dr Magdalena Wanot-Miśtura.

Sprawdź swoją ortografię i wesprzyj wybrany cel charytatywny

Bezpłatne Dyktando na Święto Niepodległości, poza aspektem edukacyjnym, niesie ze sobą również ważny wymiar społeczny. Za każdego uczestnika biorącego udział w wyzwaniu organizatorzy przekażą 1 zł na cel charytatywny. Ponadto rozwiązując dyktando, otrzymujemy możliwość zagłosowania, na co przeznaczone zostaną pieniądze. W ubiegłym roku, dzięki zaangażowaniu Polaków, udało się zebrać 7 tysięcy złotych, które wspomogły leczenie 2-letniego chłopca chorującego na SMA. W ramach drugiej edycji charytatywnego Dyktanda na Święto Niepodległości organizatorzy spodziewają się dużo większego zainteresowania i chcą zebrać co najmniej 25 000 zł.

Jak włączyć się w akcję?

  1. Już teraz zarejestruj się na stronie dyktanda.pl i kliknij „Zapisz się do konkursu”
  2. 11 listopada ponownie wejdź na stronę i napisz Dyktando na Święto Niepodległości w odpowiednim dla Twojej grupy wiekowej przedziale czasowym
  3. W dniach 16-21 listopada na dyktanda.pl dostępna będzie lista celów charytatywnych zgłoszonych wcześniej przez internautów. Zagłosuj na jeden z nich!

Maksymalna kwota, jaką organizator zobowiązał się przeznaczyć za rozwiązanie dyktanda, to 25 000 zł – 20 000 zł za 20 000 uczestników oraz dodatkowe 5 000 zł na wybrany cel wskazany przez szkołę, której uczniowie uzyskają najwięcej punktów w dyktandzie. Jednak napisanie Dyktanda na Święto Niepodległości to niejedyny możliwy sposób wsparcia potrzebujących. Pula zostanie powiększona o całkowity dochód ze sprzedaży produktów ze sklepu internetowego Dyktanda.pl w dniach 7-14 listopada 2021 oraz z wykupionych w tym samym okresie dostępów do płatnych dyktand.

Więcej informacji i Regulamin: https://dyktanda.pl/dyktando-na-swieto-niepodleglosci-2021.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Kolejne warsztaty literackie Mieleckiej Grupy Literackiej

Wiadomości Mielec

Twierdza przy Solskiego zdobyta. FKS Stal Mielec – Korona Kielce. 2 : 3 [FOTO, VIDEO]

Wiadomości Mielec

Uroczyste wręczenie odznak „Zasłużony dla Rolnictwa” [FOTO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa