W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Informacje

Samorządy zaoszczędziły 5 milionów

Ponad 5 milionów złotych to oszczędności jakie uzyskały samorządy skupione w Mieleckiej Grupie Zakupowej, której liderem jest Gmina Radomyśl Wielki.

Mielecka Grupa Zakupowa powstała przed kilkoma laty i skupia samorządy powiatu mieleckiego w sprawie zakupów dostaw energii elektrycznej (wszystkie) i gazu (7 gmin i powiat).

– Kiedy przed 5 laty rozmawialiśmy o potrzebie powołania Mieleckiej Grupy Zakupowej wszyscy podchodziliśmy do tego z rezerwą. Nie bardzo wierzyliśmy, że możemy uzyskać tak duże oszczędności. Warto było sporo wysiłku włożyć, żeby ta grupa powstała, bo dzisiaj możemy mówić z podniesionym czołem o bardzo dużych pieniądzach, które zostały w gminach powiatu mieleckiego i samym powiecie mieleckim do dyspozycji samorządów i które można wykorzystać na inne zadania.

W sumie oszczędności wynikające z przetargów na zakup energii elektrycznej i paliwa gazowego to w skali powiatu ponad 5 milionów złotych, a w skali naszej gminy to blisko 700 tysięcy złotych. Mówimy tu o dwóch okresach przetargowych MGZ, pierwszy to lata 2013-16, a drugi to 2017-18 – przekazuje Józef Rybiński, burmistrz Radomyśla Wielkiego.

 

W grupie taniej

Oszczędności dla samorządów z powiatu mieleckiego na dostawę energii elektrycznej w latach 2013-16 sięgnęły 3,24 mln zł. Mielecka Grupa Zakupowa jest już po kolejnym przetargu na 2017-18 i w tym przypadku szacunki mówią o zaoszczędzonej kwocie 1,1 mln zł. W sumie to 4,34 mln zł.

Gmina Radomyśl Wielki dzięki działalności MGZ zaoszczędziła blisko 1/3 kosztów na energię elektryczną w latach 2013-16, co daje kwotę blisko 530 tys. zł. Z kolei szacowane oszczędności na lata 2017-18 to 62 tys. zł. W sumie to prawie 600 tys. zł.

W tym roku po raz pierwszy grupowo zakupione zostało paliwo gazowe na lata 2017-18. Szacowane oszczędności dla samorządów z naszego powiatu to 711 tys. zł, z czego gm. Radomyśl Wielki – blisko 100 tys. zł.

– Byliśmy inspiratorem MGZ jako gmina i cieszę się, że warto było ten wysiłek ponieść. Dzisiaj jesteśmy liderem Grupy, to my występujemy w imieniu wszystkich Widać, że działając w grupie możemy uzyskać bardzo dobre ceny i na prąd, i na gaz – podkreśla włodarz Radomyśla Wielkiego.

 

Uwaga klienci indywidualni

Jednocześnie burmistrz apeluje o mieszkańców o rozwagę w sprawie zmiany dostawców energii, gazu czy usług telekomunikacyjnych. – Jest sporo grup, które podszywają się pod duże korporacje. Trzeba bardzo rozważnie i ostrożnie podchodzić do proponowanych ofert.

Zanim osoba fizyczna podpisze umowę na zmianę dostawcy powinna ją dokładnie przeczytać. Wielu mieszkańców naszej gminy, ale nie tylko, także z całego powiatu, zostało po prostu naciągniętych przez nieuczciwe firmy. Przestrzegam przed takimi sytuacjami. Lepiej się dwa razy kogoś zapytać, niż pochopnie podjąć decyzję. Niektórzy zawierają takie umowy telefonicznie, a one też są ważne i rodzą określone skutki prawne – dodaje Józef Rybiński.

 

Zobacz też...

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa