W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Informacje

SDK – pierwsze  w nowym roku zajęcia na „Inspiracjach”…

Po świątecznej przerwie ruszyły spotkania warsztatowe na zajęciach artystycznych dla dorosłych organizowanych w Spółdzielczym Domu Kultury Mieleckiej Spółdzielni mieszkaniowej w Mielcu, mieszczącym się przy ulicy Kusocińskiego 13 a .

Poniedziałkowe warsztaty „Inspiracje” zaprowadziły uczestników prosto do Rosji. Kraju, z którego pochodzi jedna z najpopularniejszych zabawek na świecie, czyli matrioszka. Choć tak naprawdę swe początki miała w Chinach, to jednak Rosjanie wypromowali jej wizerunek na tyle, że stał on się rozpoznawalny i zyskał rangę kultowego.

Ta drewniana lalka, a właściwie komplet lalek – pękatych babek, zawartych jedna w drugiej od lat nie traci na popularności. Motyw matrioszki możemy spotkać obecnie nie tylko w formie klasycznej zabawki, ale także w sztuce użytkowej jako sam wizerunek. Oprócz dostępnych na rynku przedstawień klasycznych – kobiety w stroju ludowym, interpretuje się ją na różne sposoby, odświeżając jej wygląd, nadając mu nowe znaczenie i przeznaczenie. Nadruk na kubkach, poduszkach lub innych przedmiotach. Popularny również jako wzór tatuażu, co pokazuje jak szeroki zasięg posiada i jak dużą sympatią się cieszy.

Warsztatowicze otrzymali surowy, drewniany komplet składający się z czterech laleczek, a ich zadaniem było stworzenie gadżetu według własnych upodobań estetycznych. Do nadania charakteru przedmiotom posłużyły farby, markery i lakiery różnego rodzaju. Oraz oczywiście wyobraźnia. Jedni potraktowali temat klasycznie, inni nowatorsko. Ale wszystkim dostarczyło to wiele radości.

Bo kto nie lubi matrioszek?

 

Zobacz też...