W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Informacje

SDK- Pióro, tusz i lawowanie – kolejne tajniki malarstwa

Na poniedziałkowych malarskich warsztatach dla dorosłych, które odbywają się w Spółdzielczym Domu Kultury Mieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Mielcu uczestnicy malowali piórem.

Pióro jest jedną z najważniejszych i najstarszych technik rysunkowych. Do rysowania piórem na papierze używa się tuszu lub atramentu. Papier również musi być specjalny – drobnoziarnisty o dobrej jakości, taki aby stalówka nie drapała powierzchni i nie chwytała jego włókien.


Rysunki wykonane piórem są najłatwiejsze do reprodukcji. Grubość i charakter kreski można dowolnie zmieniać, zależnie od rodzaju stalówki, lub po prostu mocniej naciskając pióro.  Niektóre fragmenty rysunku można zaciemniać, pokrywając je drobnymi ukośnymi kreseczkami, które dodatkowo mogą się krzyżować w najciemniejszych partiach pracy – nosi to nazwę szrafowania.  Inną techniką często stosowaną podczas malowania piórem jest podmalowywanie rysunku pędzlem i tuszem – lawowanie. Technika ta zwana również techniką cieniowania polega na nakładaniu warstw koloru, często jednolitej barwy, za pomocą pędzla, piórka lub rapidografu.

Technika ta ma na celu pogłębienie przestrzenności i plastyczności dzieła. Służy także do podkolorowania rysunku konturowego, wykonywania ciemnych partii, oraz stworzenia efektów światłocieniowych. Jest często stosowana przy malowaniu akwarelami, tuszem i pastelami.

Uczestnicy jednej z trzech grup warsztatów malarskich podczas trzygodzinnej pracy zapoznali się z techniką co pozwoliło im wykonać ładne reprodukcje. Po pierwszych próbach odważyli się na namalowanie własnych rysunków i kompozycji.

Zobacz też...

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa