W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Imprezy masowe i koncerty Informacje Kultura i nauka

Styczniowy kulturalny rozkład jazdy w SCK

 Styczniowy plan zajęć

6 stycznia

,,Koncert noworoczny w stylu wiedeńskim” w wykonaniu Mieleckiej Orkiestry Kameralnej.

Czas: 6 stycznia 2017, godz. 17.

Miejsce: sala widowiskowa Domu Kultury SCK.

Organizator: Mieleckie Towarzystwo Muzyczne i Samorządowe Centrum Kultury.

Czas trwania: ok. 120 min.

Wstęp: bilety w cenie 15 zł do nabycia w kasie kina ,,Galaktyka” (codziennie od godz. 12, w soboty i niedziele na godzinę przed seansem kinowym, czwartki – kasa nieczynna).

* * *

Koncert noworoczny w stylu wiedeńskim jest cykliczną imprezą organizowaną wspólnie przez Mieleckie Towarzystwo Muzyczne i Samorządowe Centrum Kultury. Na koncert złożą się utwory obu Straussów – ojca i syna, a także E. Waldteufela. Mielecką Orkiestrą Kameralną dyrygował będzie Franciszek Wyzga, a w atmosferę karnawału wprowadzi Tomasz Leyko.

 

 

 

8 stycznia

Spektakl teatralny

„Gdzie diabeł nie może…” – spektakl Teatru Rozmaitości SCK w reżyserii Jadwigi Klaus.

Czas: 8 stycznia, godz. 17.

Miejsce: sala widowiskowa Domu Kultury SCK.

Organizator: SCK.

Czas trwania: ok. 120 min.

Wstęp: bilety 15 zł do nabycia w kasie kina ,,Galaktyka” (codziennie od godz. 12, w soboty i niedziele na godzinę przed seansem kinowym, czwartki – kasa nieczynna).

 

* * *

Sztuka w wykonaniu mieleckiego Teatru Rozmaitości SCK w reżyserii Jadwigi Klaus „Gdzie diabeł nie może” jest sceniczną opowieścią o perypetiach starego, poczciwego diabła, który naraził się władzom piekielnym, zaniedbując swoje czartowskie obowiązki. Scenariusz sztuki osnuto na kanwie utworów Jana Drdy: ,,Zapomniany diabeł” i ,,Igraszki z diabłem”.

Akcja rozgrywa się w kilku wsiach: Długie Kabaty, Kaczynie czy w Czarcim Młynie. No i, rzecz jasna, w piekle. Jest miłość, zazdrość, pokusa, dobro, zło… Moce piekielne są bliskie zwycięstwa, jednak w niespodziewanym zwrocie akcji triumfuje ludzki zdrowy rozsądek.

 

 

9 stycznia

Koncert kolęd

Koncert Hanny Banaszak w kolędowym repertuarze.

Czas: 9 stycznia, godz. 19.30.

Miejsce: kościół p.w. Ducha św. (na os. Lotników)

Organizator: Samorządowe Centrum Kultury.

Czas trwania: ok. 90 min.

Wstęp wolny.

 

* * *

Hanna Banaszak – gwiazda polskiej piosenki lat 80 i 90 teraz rzadziej pokazuje się na koncertowych trasach, chociaż publiczność nadal pamięta fenomenalny głos wokalistki, jej urodę i seksapil. Śpiewała m.in. poetyckie teksty Wisławy Szymborskiej, Jonasza Kofty, piosenki z Kabaretu Starszych Panów. Jej głos i interpretacje są nie do podrobienia.

Kolędy stanowią spory fragment repertuaru Hanny Banaszak. Wydała zresztą płytę pt. ,,Wigilia z Hanną Banaszak”. Właśnie z najpiękniejszymi polskimi kolędami wystąpi na koncercie w Mielcu.

 

 

12 stycznia

Wernisaż wystawy

,,August i Wiktor Jaderni – wędrówki galicyjskie” – wystawa fotograficzna.

Czas: 12 stycznia, godz. 18.

Miejsce: oddział fotograficzny Muzeum Regionalnego ,,Jadernówka”.

Organizator: MR SCK

 

* * *

W ,,Jadernówce” będzie można obejrzeć niepublikowane dotąd zdjęcia Augusta i Wiktora Jadernych. Tym razem fotografie z podróży bliższych i dalszych, m.in. do Tarnobrzega, Sandomierza, Baranowa, Podkamienia, Odrzykonia, Łęków Górnych.

 

13 stycznia

Koncert

Występ zespołu ,,Hard Times”

Czas: 13 stycznia, godz. 20

Miejsce: ,,Jadernówka”

Organizator MR SCK

Wstęp: 20 zł do nabycia w ,,Jader nówce”

 

* * *

Koncert zespołu ,,Hard Times” promujący nową płytę. Zespół gościł już w Mielcu i wywarł świetne wrażenie, stąd ponowne zaproszenie.

 

 

14 stycznia

Koncert

 

,,Mieleckie kolędowanie” – koncert kolęd w wykonaniu zespołów, chórów i orkiestr z powiatu mieleckiego.

 

Czas: 14 stycznia, godz. 15.

Miejsce: kościół p.w. MBNP w Mielcu.

Organizator: Samorządowe Centrum Kultury i Parafia p.w. MBNP.

Wstęp wolny.

Czas trwania: ok. 180 minut.

* * *

Mieleckie kolędowanie jest mocnym punktem w kalendarzu corocznych wydarzeń organizowanych przez SCK w Mielcu. Koncert trwający zwykle ponad 3 godziny jest przeglądem umiejętności i talentów zespołów muzycznych, orkiestr, chórów zarówno z Mielca, jak i z powiatu mieleckiego. W zeszłym roku wystąpiło 16 zespołów, w składzie których wystąpiło ok. 430 muzyków. Jak zwykle mieleckie kolędowanie odbędzie się w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

 

 

 

25 stycznia

Wykład i prezentacja

Mieleckie uroczystości w ramach Obchodów IX Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu na Podkarpaciu i 75. rocznica likwidacja Gminy Żydowskiej w Mielcu.

Czas: 25 styczeń 2017, godz. 11

Miejsce: Pałacyk Oborskich, ul. Legionów 73

Organizator: Muzeum Regionalne SCK

Wstęp wolny

 

* * *

W ramach IX Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu na Podkarpaciu  Muzeum Regionalne w Mielcu pragnie w szczególny sposób uczcić przypadającą na 2017 r. 75. rocznicę likwidacji przez Niemców mieleckiej gminy żydowskiej. Te tragiczne wydarzenia miały miejsce 9 marca 1942 r.

25 stycznia w Pałacyku Oborskich o godz. 11 historyk regionalista, autor książki o mieleckim Holokauście Andrzej Krempa wygłosi wykład: ,,Zagłada Żydów Mieleckich. W 75 rocznicę likwidacji gminy żydowskiej”. Następnie uczniowie z ZST przedstawią prezentacje o trzech mieleckich “Sprawiedliwych”: E. Szyfnerze, M.i Z. Dudzikach i G. Ćwik. Uczniowie, którzy przygotowali prezentacje są w prostej linii prawnukami wymienionych Sprawiedliwych.

 

26 stycznia

Spektakl dla dzieci

Spektakl Teatru ,,Maska” z Rzeszowa pt. ,,Skarpety i papiloty”.

Czas: 26 stycznia, godz. 10.

Miejsce: sala widowiskowa Domu Kultury SCK.

Organizator: DK SCK.

Czas trwania: 60 min.

Bilety w cenie 10 do nabycia w kasie kina ,,Galaktyka” (codziennie od godz. 12, w soboty i niedziele na godzinę przed seansem kinowym, czwartki – kasa nieczynna).

 

* * *

Julia Holewińska to uznana dramatopisarka, która ma na swoim koncie wiele sztuk teatralnych adresowanych do dorosłej publiczności. ,,Skarpety i papiloty” to jej pierwsza próba sprostania wymaganiom dziecięcej publiczności. Sztuka opowiada o lisiej rodzinie, w której zaszła wielka zmiana, gdy mama (Mamalis) postanowiła pójść do pracy. Z dziećmi został tata (Tatalis), a co za tym idzie ten dzień wyglądał kompletnie inaczej niż zwykle. Było i śmiesznie, i dramatycznie.

Teatr ,,Maska” z Rzeszowa słynie ze świetnych przedstawień, o czym już przekonała się mielecka publiczność. Pyszna zabawa gwarantowana.

 

 

Zobacz też...

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa