W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Brak kategorii

„Szczęśliwa siódemka” mieleckich modelarzy

Modelarze z Młodzieżowej Akademii Umiejętności Technicznych „Leonardo” z Mielca wzięli udział w Międzynarodowych Zawodach Modeli Kosmicznych „World Cup In Cracow 2016”, połączonych z zawodami Pucharu Polski. W rozegranych w Pobiedniku Wielkim k. Krakowa zawodach mielczanie wywalczyli łącznie siedem pucharów.

Tegoroczne zawody cieszyły się bardzo dużym powodzeniem- wystartowało w nich ponad 60 zawodników z 6 krajów. W zawodach wystartowało ośmiu mieleckich modelarzy: Bartosz Kaźmierski, Andrzej Rusinowski, Eryk Halaburda, Mateusz Czerkies, Przemysław Żurawski, Wojciech Koszelski, Kacper Krempa i instruktor- Grzegorz Goryczka.

 

 

W ramach imprezy rozegrano tak naprawdę dwa zawody: Międzynarodowe Zawody Modeli Kosmicznych „World Cup In Cracow 2016” klasyfikowane do Pucharu Świata i zawody klasyfikowane do Pucharu Polski.

Już od początku w kategorii S7, która polega na locie modelu redukcyjnego, będącego odwzorowaniem prawdziwej rakiety wyniki były bardzo dobre dla mielczan-po ocenie statycznej instruktor Grzegorz Goryczka był trzeci, na piątej pozycji plasował się Przemysław Żurawski, zaś siódmy był Andrzej Rusinowski.

 

Ostatecznie w zawodach Pucharu Świata Grzegorz Goryczka zajął drugie miejsce trzystopniowym modelem rakiety Argo D4 Javelin, dzieląc podium z reprezentantami Bułgarii. Z kolei Eryk Halaburda zajął pierwsze miejsce w S8D oraz trzecie w  S8E/P. Obie kategorie polegają na locie zdalnie sterowanym szybowcem, startującego przy pomocy silnika rakietowego. Dla Eryka była to już kolejna wygrana w zawodach Pucharu Świata po zeszłorocznym zwycięstwie w „Tatry Cup” w Nowym Targu.

 

Dużo lepsze  wyniki modelarze uzyskali w zawodach Pucharu Polski. W konkurencji S7, określanej przez Grzegorza Goryczkę „koronną” zajęli oni wszystkie miejsca podium: na szczycie uplasował się instruktor, drugi był Andrzej Rusinowski, zaś trzeci- Mateusz Czerkies. Szczęście dopisało także Erykowi Halaburdzie, który był trzeci w kategorii S8E/P.

-Zawody były bardzo trudne, ale jednocześnie zakończyły się dla nas bardzo szczęśliwie. Z roku na rok  poziom zawodów jest coraz wyższy, modele muszą być coraz bardziej skomplikowane, a umiejętności- coraz większe – skomentował instruktor Grzegorz Goryczka – Bardzo cieszę się, że młodzież zaczyna gonić mistrzów – mówił trener.

Dodatkowo Eryk Halaburda i Mateusz Czerkies otrzymali specjalne wyróżnienia dla najlepszych juniorów zawodów Pucharu Świata. Warto nadmienić, że dla Mateusza były to dopiero drugie zawody , po Pucharze Polski Modeli Kosmicznych rozegranym w kwietniu we Wrocławku.

 

Obecnie modelarze przygotowują się do Mistrzostw Polski, które odbędą się w lipcu w Nowym Targu. Będą to już ostatni sprawdzian  przed Mistrzostwami Świata Modeli Kosmicznych. Na Mistrzostwa Polski pojedzie największa ekipa w historii klubu dziesięciu zawodników, instruktor i sędzia chronometrażysta. W czasie mistrzostw odbędą się ostatnie próby lotu, doboru silników i sprawdziany poprawności  założeń konstrukcyjnych.

 

Już teraz wiadomo, że w Mistrzostwach Świata wezmą udział juniorzy Wojciech Koszelski, Przemysław Żurawski i Eryk Halaburda, zaś tegoroczny maturzysta Andrzej Rusinowski i Grzegorz Goryczka będą reprezentować Polskę w klasyfikacji seniorów. Talent modelarzy nie mógłby jednak zostać wykorzystany, gdyby nie pomoc sponsorów.

– Chcieliśmy bardzo podziękować Prezydentowi Mielca za pomoc w sfinansowaniu wyjazdu. Takie wsparcie jest dla nas bardzo ważne, ponieważ zarówno same wyjazdy, jak i uprawianie modelarstwa są bardzo kosztowne. Staramy się godnie reprezentować Mielec i podtrzymywać jego lotniczą tradycję.

 

Michał Krawiec

 

3AMA6636

 

3AMA6667

 

3AMA6724

 

3AMA6736

 

 

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa